Okuma Süresi
2 dakika
Döviz kurlarındaki artışla birlikte teknolojik ürünlerde yaşanan fiyat artışları, birçok vatandaşı doğal olarak yenilenmiş ürünlere doğru yönlendirdi. Ancak son olarak yenilenmiş ürünlerle ilgili olarak de bazı yeni bir kararlar alındı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre birkaç ürün grubu daha yenilenmiş ürün kapsamına alınırken akıllı telefonlar için de belirli koşullar altında batarya değişim zorunluluğu getirildi.
Elektronik ürün almayı düşünen vatandaşlar, dikkat! Resmi Gazete’nin bugün yayımlanan sayısında, elektronik ürün almayı düşünen vatandaşlara dair önemli bir gelişme yaşandı. Buna göre “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile birlikte, birçok kişinin hayatında olan yenilenmiş ürünlerin kapsamı genişletildi. İşte detaylar!

İkinci El Kapsamı Genişletildi

2020 yılında yayımlanan karar doğrultusunda ülkemizde yenilenmiş ürün tanımı yalnızca akıllı telefonlar ve tabletler için geçerli bir uygulamaydı. Dolayısıyla da dizüstü bilgisayar ya da akıllı saatler bu kapsama girmiyordu. Ancak bugün yürürlüğe giren yeni yönetmeliğe göre artık bu durum değişti ve akıllı saatler, dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlar, oyun konsolları ve hatta modemler de yenilenmiş ürün kapsamına girdi. Bu durumda da önümüzdeki süreçte bu ürünleri Bakanlık onaylı olacak şekilde parçaları onarılmış ve garantili şekilde satın alabileceksiniz. Hem de ikinci el olmalarına rağmen.

Yenilenmiş Ürün Nedir?

Ülkemizde 22 Ağustos 2020 tarihinde çıkan Resmi Gazete ile yürürlüğe giren “Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik”, akıllı telefonların bataryaları ile ilgili bir kararı kapsamıyordu. Ancak bugün alınan karar, bu durumu revize etti  ve bu karar doğrultusunda kapasitesi yüzde 85 ve altında olan tüm yenilenmiş akıllı telefonların bataryaları da değişmek zorunda olacak. Diğer yandan yenilenme sayısında da önemli bir değişiklik söz konusu. Alınan karara göre yenileme kapsamına alınan herhangi bir ürün, birden çok kez yenilenebilecek. Sonuç olarak ardık bundan sonrasında hangi ürünleri yenilenmiş ürün olarak görebileceğinizi sıralamak gerekirse;

  • Akıllı telefon
  • Tablet
  • Akıllı saat
  • Bilgisayar (Masaüstü-dizüstü)
  • Oyun konsolu ve
  • Modemler yenilenmiş ürün olarak işlem görebilecekler.

Yani, bu ürünler yetkili firmalar tarafından kullanıcılardan satın alındıktan sonra yazılım ve donanım açısından test edilerek gerekli olduğu takdirde orijinal parçalar ile onarımları yapılan ürünler olarak hizmet vermeye devam edecekler.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz