Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaTeknolojiGüney Kore, Kuzey Kore Sınırına Kontrol İçin Robot ve Yapay Zeka Destekli Gözetleme Sistemleri...

Güney Kore, Kuzey Kore Sınırına Kontrol İçin Robot ve Yapay Zeka Destekli Gözetleme Sistemleri Konuşlandıracak 

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Yönetimi (DAPA), Kuzey Kore sınırına kontrol için robot ve yapay zeka destekli gözetleme sistemleri konuşlandırmayı planladığını açıkladı. 2021 yılı içerisinde söz konusu teknolojilerin silahsızlandırılan bölgede kullanılabilir hale gelmesi için hazırlanan proje kapsamında, 2.5 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldığı belirtildi.  

Güney Kore Savunma Tedarik Programı Yönetimi (DAPA), Kuzey Kore sınırına sınır kontrolü için robot ve yapay zeka destekli gözetleme sistemleri konuşlandırmayı planladığını açıkladı. Söz konusu teknolojilerin 2021 yılı içerisinde silahsızlandırılan bölgede kullanılabilir hale gelmesi için hazırlanan proje kapsamında, 2.5 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldığı belirtildi. Projenin, sınırdaki boşlukları minimuma indirmeyi ve ordudaki askerleri daha etkin bir şekilde yönetmek için 7/24 sıkı gözetim oluşturmayı hedeflediğinin de altı çizildi.  

Diğer yandan; söz konusu hamle, sınırda yakın zaman önce yaşanan güvenlik ihlallerinden hemen sonra geldi. Yapay zeka destekli gözetleme sisteminin, bu yılın Ekim ayında sınırda kullanılmaya başlanacağı belirtildi. Ray tabanlı robotların 6 aylık test sürecinin ise Aralık ayında başlanacağı dile getirildi.  

Güney Kore ve Kuzey Kore sınırındaki robotlar, saniyede 5 metre hızla hareket edebilecek 

Güney Kore Robotlar

Aktarılan detaylara göre; Güney Kore ve Kuzey Kore sınırına yerleştirilecek olan robotlar, saniyede 5 metre hızla bir ray üzerinde hareket edebilecek. Gelişmiş kamera ve sensörler kullanacak olan robotlar, bu sayede sınırdaki hareket eden kişi ve nesneleri tespit edebilecek ve takip edebilecek. Yapay zeka tabanlı gözetleme sistemi ise sınır ihlallerini önlemeye yönelik olarak görüntülü ve sesli içerikleri analiz etmek için kapalı devre televizyon ağı ve derin öğrenme teknolojisini kullanacak.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Koreli Su Altı Belgesel Yönetmeni, Samsung Galaxy S21 Ultra ile Okyanus Altına Daldı! 

Facebook, Verileri İzinsiz Kullandığı Gerekçesiyle Güney Kore’de 6.1 Milyon Dolar Para Cezası Aldı

Güney Kore Sosyal Mesafe İçin Robot Garsonlar İşe Aldı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR