Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google, Android cihazları yüz ifadeleri ile kontrol etmeye imkan tanıyan yeni bir erişilebilirlik özelliği geliştiriyor. Google ’ın Android Accessibility Suite’e ekleyeceği “Camera Switch” (Kamera Anahtarları) isimli yeni erişilebilirlik özelliği ile birlikte kullanıcılar yüz ifadelerini kullanarak telefonları kontrol edebilecek. 

ABD merkezli teknoloji üreticisi Google, Android 12’nin dördüncü beta sürümünü yayınladı. Yeni beta sürümü ile beraber Android’in yeni Erişilebilirlik Paketi de ortaya çıktı. Android işletim sistemi için geliştirilen yeni bir erişilebilirlik özelliği ise şimdiden dikkat çekti. Android Accessibility Suite’e eklenen “Camera Switch” isimli özellik sayesinde, Android kullanıcıları cihazlarını yüz ifadeleriyle kullanabilecek.

Sadece yüz ile telefon kontrolü

Android Accessibility Suite uygulamasında bulunan erişilebilirlik hizmetlerinden biri olan Switch Access’e eklenecek “Camera Switch” özelliği, dokunmatik ekranı kullanmadan Android cihazınızla etkileşim kurmanıza olanak tanıyan araçlar içerir. Anahtar Erişimi ile öğeleri seçmek, kaydırmak, yazmak ve daha fazlası için USB veya Bluetooth aracılığıyla harici bir cihaz bağlayabilirsiniz. Kullanıcılar yalnızca “Kamera Anahtarlarını” kullanarak cihazlarını sadece kendi yüzleri ile kontrol edebilir.

 

Google ’ın Camera Switch isimli yeni özelliği, kullanıcıların yüz ifadeleri ile (sola, sağa veya yukarı bakmayı da içerir) kaydırma, ana sayfaya dönme, hızlı ayarları veya bildirimleri görüntüleme gibi bir dizi kontrole erişmek için kullanılabilir. Ekran görüntüleri, ifadeleri tanırken yazılımın ne kadar hassas olduğunu ayarlayabileceğinizi de gösteriyor. Ancak, özelliğin yoğun güç tüketebileceğine ve ideal olarak kullanımdayken telefonların prize takılması gerektiğine dair bir uyarı da bulunuyor.

Birkaç işlemle kullanılabilen özelliğin kullanıcıların işini oldukça kolaylaştıracağa benziyor. Ayrıca bu zamana dek alıştığımız sesle kontrol edilebilen erişilebilirlik özelliklerinin yanında yüz ifadeleri ile telefonu kontrol etmek halka açık ya da daha sessiz alanlarda kullanımı da kolaylaştırabilir. Google’ın yeni özelliği şu an için sadece Android 12’ye özel değil. Güncellenen sürüm henüz Google Play’deki kullanıcılar için kullanıma sunulmadığı için, güncellemenin kullanıma sunulmasını beklemeniz veya APK olarak yüklemeniz gerekebilir.

İlginizi Çekebilir: 

Google Drive ’a Olası Tacizi Durdurmak için Engelleme Özelliği Geliyor

Twitter Google ile Devam Et Özelliğini Duyurdu

Renkli Sokaklarıyla Ünlü Datça’da Redmi Note 10 5G ile 1 Gün: Kullanıcı Deneyimi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz