Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Teknoloji dünyasında yapay zekanın babası olarak bilinen Geoffrey Hinton, şaşırtıcı ve beklenmedik bir şekilde Google’daki görevinden istifa ettiğini duyurdu. Hinton’un görevinden istifa etmesinin nedeni ise kendi üretmiş olduğu yapay zekaya ilişkin özgürce eleştiride bulunabilmek.
2018 yılında Turing Ödülü’ne hak kazanan yapay zekanın babası Geoffrey Hinton, yapay sinir ağları alanında yapmış olduğu çalışmalarıyla bu ödüle hak kazanmış, 2013 yılındna itibaren de Google ile çalışmaya başlamıştı. Ancak yapay zeka alanında yapmış olduğu çalışmalara bugün biraz daha eleştirel bakan Hinton, şirketteki görevinden istifa ettiğini açıkladı. İşte detaylar!

Yapay Zekanın Temelini Attılar

Yapay zeka alanında yapmış olduğu önemli çalışmalarla adeta tarihe geçen ve yapay zekanın babası olarak tanınan Geoffrey Hinton, Google ile yolunu ayırmaya karar verdi. İstifa sürecinin ardından da The New York Times’a röportaj veren Hinton, röportaj esnasında oldukça çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu konuda özel bir yapay sinir ağı geliştiren Hinton ve ekibi, binlerce fotoğrafı analiz ederek içinde kedi, köpek veya çiçek gibi nesneler olan fotoğrafları kategorize edebilen ve bunu öğrenen bir sistem oluşturmayı başardı. Ve bu sistem bugün kullandığımız ChatGPT veya Midjourney gibi yapay zeka araçlarının temellerini oluşturdu.

Birgün İnsanlığı Tehdit Edebilirler

Ancak tüm bu çalışmaların ardından Hinton, The New York Times’a vermiş olduğu röportajda yapay zeka konusunda bazı endişelerinin olduğunu açıkladı. Özellikle yapay zeka çalışmalarının gidebileceği yerler konusunda son derece endişeli olduğunu vurgulayan Hinton, yaptığı çalışmalar nedeniyle pişman olduğunu da belirtti. Fakat bu pişmanlığın karşısında ise, “Normal bir bahaneyle kendimi avutuyorum: Ben yapmasaydım, başka biri yapardı.” diyerek kendini teselli ettiğini ve bu gelişmelerden kaçınmanın hiç yolunun almadığını vurguladı. Hinton’ı korkutan esas şey ise, yapay zekanın hangi amaçlar uğruna kullanılacağı. Kötü amaçlar için kullanılacak bir yapay zeka içinse “Kötü aktörlerin onu kötü şeyler için kullanmasını nasıl engelleyebileceğinizi görmek zor.” ifadelerini kullandı. Diğer yandan yapay zekanın insan gücüne duyulan ihtiyacı azaltacağını söyleyen Hinton, yapay zekaların çok büyük verilerle eğitildiğini ve bazen hiç umulmadık öğretiler kazandıklarını söylüyor. Bu ise bilim insanına göre bir gün yapay zekanın insanlığı tümüyle tehdit etmesine neden olabilir.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz