Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Dünyanın en yaygın ve yaygın olduğu kadar da tartışmalı video izleme platformlarından birisi olan TikTok, şimdi de araba hırsızlarına yol göstermeye başladı. TikTok’da viral olan “Kia Boyz” videoları yüzünden birçok Hyundai ve Kia markalı araç çalındı. Ancak Apple ve New York polis departmanı buna karşılık kolları sıvadı.
TikTok’da bulunan ve kısa süre içerisinde viral olan “Kia Boyz” isimli video nedeniyle son zamanlarda Amerika’da çok sayıda otomobil hırsızlığı gerçekleşti. Hyundai ve Kia markalı araçların ardı ardına çalınmasının ardından ise New Yor polis departmanı ve Apple harekete geçerek vatandaşlara 500 adet Apple’ın takip cihazı AirTag’in dağıtılacağını duyurdu. İşte detaylar!

Hırsızlıklar da Tedbirler de Artıyor

Dünya çapında popüler olan ve yaygınlaşmaya da devam eden sosyal medya platformu TikTok’ta viral olan videolar yüzünden ABD’deki otomobil hırsızlığı vakaları ciddi oranda artmaya başladı. Genel olarak bakıldığında 2011-2021 arası çıkan Kia ve 2016-2021 arası çıkan Hyundai markalı araçlar açısından daha etkili olan bu akım, videoyu izleyenlere araçlara tornavida, USB kablo gibi materyallerle nasıl girilebileceğini ve hatta aracın nasıl çalıştırılabileceğini öğretiyor. Bunun üzerine ise otomobil markaları bazı güvenlik önlemleri geliştirerek hırsızlık olaylarını engellemeye çalışıyorlar. Direksiyon kilitleme özelliği, araçların alarm süresini uzatan, kendini kilitlemesini ve kapatmasını sağlayan yazılım güncellemesi gibi önlemler bunlara örnek olarak gösterilebilir. Tüm bunların yanı sıra ise ABD polisinden bugün başka bir önlem açıklaması yapıldı.

Vatandaşlara AirTag Dağıtılacak

Ülkede sayıları ciddi oranda artan otomobil hırsızlığı vakalarına karşılık New York Polis Departmanı (NYPD), Apple’ın takip cihazı AirTag’i önlem olarak kullanmaya karar verdi. Bu konuda New York Belediye Başkanı Eric Adams bir açıklama yaparak, şehirde 500 adet bedava AirTag’in vatandaşlara dağıtılacağını ve bu sayede araçların çalınma riskine karşı izlenebileceğini duyurdu. Adams, geçtiğimiz yıl, yıl boyu izlenen ve viral olan TikTok akımına da değinerek “Kia Boyz” olarak bilinen viral videolarla şehirdeki otomobil hırsızlıklarının birbirleri ile doğrudan ilişkili olduklarını aktardı. NYPD’den John Chell de, aynı şekilde bu hırsızlıkların sayılarındaki artışa değinerek şehirde bu yıl daha şimdiden 966 Hyundai ve Kia’nın çalındığını ve bu sayının, 2022’nin tamamında 819 olduğunu aktardı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz