Banka, kurduğu şirketle fintech dünyasına adım attı

Yapı Kredi Bankası, fintech şirketi kurduğunu açıkladı. Yapı Kredi Finansal Teknolojiler isimli şrketin 7 Şubat’ta Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde tescil edildiğini belirtelim. Şirketin kuruluşu aslında Eylül 2021’ye uzanıyor. Yapı Kredi Bankası 23 Eylül 2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP)  yaptığı açıklamada,  bankanın dijital kanallardan oluşturacağı yeni iş alanlarını yönetmek için yüzde 100 oranında sahibi olacağı yeni bir şirket kurulmasının ve kuruluş sermayesinin tamamının banka tarafından karşılanmasına karar verdiğini belirtmişti.

25 milyon TL sermayeye sahip

Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’ndeki tescil ilanını incelediğimizde Yapı Kredi Finansal Teknolojiler’in 25 milyon TL sermaye ile kurulduğunu görüyoruz. Şirketin sermayesinin Yapı Kredi Bankası tarafından karşılandığını not edelim. Şirketin faaliyet alanı olarak ise dijital bankacılık, mobil uygulama, ödeme teknolojileri ve kitlesel fonlama gibi konularda çalışacağını görüyoruz. Bununla birlikte, Yapı Kredi Finansal Teknolojiler blockchain, robotik süreç otomasyonu ve sigorta yazılımları gibi alanlar için de faaliyet göstermeyi planlıyor. Öte yandan, fintech start-up’larına her aşamada yatırım Yapı Kredi Finansal Teknolojiler’in faaliyet alanında yer alıyor.

Yapı Kredi Finansal Teknolojiler’in Yönetim Kurulu Başkanı olarak Gökhan Erün (Yapı Kredi CEO’su) atanırken, Yakup Doğan da (Yapı Kredi Sınırsız Bankacılık Yönetiminden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı)  Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak belirlendi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz