Pornhub, ‘’Amerika Engelliler Yasası’’nı çiğnediği için davalık oldu. Yaroslav Suris isimli işitme engelli bir adam platformdaki videolarda altyazı olması gerektiğini belirterek Pornhuba’a dava açtı.

2019 yılında 42 milyar ziyaret alan ve sektörün en önemli sitelerinden olan Pornhub ilginç bir davayla karşı karşıya kaldı.

Amerika’da Yaroslav Suris isimli işitme engelli bir kişi Pornhub’ın ABD’deki “Amerikan Engelliler Yasası”nı ihlal ettiğini söyleyerek siteye dava açtı. Suris’e göre belirli hikayesi olan yetişkin videolarına Pornhub’ın altyazı eklemesi gerekiyor. Suris, işitme engelli bir birey olarak sitenin altyazı özelliğini acilen videolarında kullanması gerektiğini belirtiyor.

Pornhub, küçümsenemeyecek kadar büyük olan ve hayranlarının hiç de az olmadığı bu sektörde milyonlarca video içeriğiyle kitlesini memnun etmeye çalışan bir site. Ancak platformda bu kadar fazla içeriğin olması söz konusu durumda Suris’in haklılığını engellemiyor. Dakikada ortalama 80 binden fazla tekil ziyaretçi alan sitede, belirli bir konusu olan videolar çok fazla tercih ediliyor. Suris de haklı olarak söz konusu videoları anlamak istediğini belirterek Pornhub’a dava açtı. Hatta Suris, mahkeme belgeleri arasına altyazı eklenmesi gerektiğini düşündüğü bazı videoları da eklemiş. Söz konusu videolar elbette konuları olan içerikler.

Pornhub ise yaşanan bu ilginç olayla alakalı henüz bir açıklamada bulunmadı. Ancak mahkeme belgelerinden edinilen bilgilere göre Suris, altyazı ekleme işleminin yanı sıra miktarı şu an için belirlenmemiş bir para talebinde de bulunuyor. Yerel basın, davayı Pornhub’ın kaybetmesi durumunda, bu durumun tüm porno sektörünü etkileyeceğini düşünüyor.