Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Ünlü yazar Buket Uzuner, ikinci sezonu 10 Eylül tarihinde yayınlanan ‘Atiye’ isimli Netflix Türkiye orijinal dizisine intihal davası açtığını açıkladı. Uzuner, 2015 yılında yayımladığı “Toprak” isimli romanının dizide izinsiz bir şekilde kullanıldığını ifade etti.  

“Kumral Ada Mavi Tuna”, “Uzun Beyaz Bulut Gelibolu” ve “İstanbullular” kitaplarıyla ünlü yazar Buket Uzuner, ikinci sezonu 10 Eylül tarihinde yayınlanan ‘Atiye’ isimli Netflix Türkiye orijinal dizisine intihal davası açtığını duyurdu. Uzuner, dizide 2015 yılında yayımladığı “Toprak” isimli romanının izinsiz bir şekilde kullanıldığına işaret etti. Söz konusu dava, “İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi”nde açıldı.  

Davanın; yazarın “Tabiat Dörtlemesi” olarak bilinen “Su”, “Toprak”, “Hava” ve “Ateş” romanlarının hepsinde ana karakter olarak yer alan “Defne Kaman” ve anneannesi “Umay Nine”nin, dizide izinsiz ve sözleşmesiz bir şekilde kullanıldığı gerekçesiyle açıldığı belirtildi. Ünlü yazar, açtığı davanın Türkiye’deki edebi intihaller için bir örnek teşkil edebileceğini ifade etti. Açıklamada ayrıca, dava sonrası Türkiye’de fikir hırsızlığının daha zor bir hale gelebileceğinin de altı çizildi. Diğer yandan; “Atiye” dizisi, esinlendiği “Dünyanın Uyanışı” kitabına ve yazara ön jenerik, fragman, afiş ve tanıtım çalışmalarında yer verilmemesi nedeniyle daha önce de kitabın yazarı Şengül Boybaş ile mahkemelik olmuştu. Roman, yazar tarafından 2018 yılında yayınlanmıştı.

İşte “Atiye” dizisine açılan intihal davası ile ilgili Buket Uzuner tarafından yapılan açıklama! 

Buket Uzuner Atiye İntihal Davası

Buket Uzuner, ‘Atiye’ dizisine açtığı intihal davası ile ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bilindiği gibi bir roman ve senaryonun temeli onun ana karakterleridir ve olayların akışı yoğunluklu olarak ana karakterlerin belirlediği bir yolda gelişir. Bu gerek edebiyatçılar gerek senaryo, film ve dizi sektöründe çok bilinen bir teknik konudur. ‘Atiye’ dizisinin senaryosu, Buket Uzuner’in ‘Defne Kaman’ın Maceraları – Toprak’ romanının ana karakterleri üzerine farklı adla kurulduğu ‘Atiye’ dizisi, yazarın ‘Su’, ‘Hava’ ve aynı serinin yazmakta olduğu ‘Ateş’ adlı eserlerine karşı bir fikir ihlalidir. 

‘Atiye’ dizisi senaryosundan Buket Uzuner’den izinsiz ve habersiz alınan (arkeolog, anne, kız kardeş gibi) ana ve yan karakterler (bunların adları değiştirilmiş) olayın örgüsü ve gidişatı çıkarıldığında geriye ‘Atiye’ diye bir dizi kalmamaktadır. Burada açık ve net bir intihalden ziyade Buket Uzuner’in sevilen romanının ustaca değiştirilerek işlenmesi ve bundan bir senaryo çıkarılması söz konusudur. Buna rağmen yapımcılar kamuoyunu yanıltmamışlar ve kamuoyu bu dizinin ‘Toprak’ romanı ve dört elementin karakterleri ve konusunun değiştirilerek işlenmesi olduğu farkına varmış ve bunu sosyal medyada dile getirmiştir.”

Konuya ilişkin Netflix ve ‘Atiye’ ekibinden herhangi bir açıklama gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Netflix, Atiye’nin İkinci Sezonunu Yayınladı

Netflix Türkiye Orijinal Dizisi Atiye İçin İkinci Sezon Fragmanı Yayınlandı!

Atiye Netflix Türkiye’nin en popüler dizisi oldu

Netflix’in ikinci Türk dizisi Atiye sosyal medyada olumlu eleştiriler aldı

Netflix’teki Türk Dizi ve Filmlerinin Turizme Etkisi Açıklandı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz