Yeni Siri

Kısa bir süre önce yayınlanan iOS 14, iPadOS 14 ve watchOS 14 güncellemeleriyle yeni bir görünüm ve yeni özellikler kazanan Siri, 3 yıl öncesine göre 20 kattan daha fazla bilgiye sahip olma niteliği taşıyor. Apple cihazlarda kullanılabilen akıllı asistanın, her ay 25 milyardan fazla kullanıcı isteğine cevap verdiği ifade ediliyor. 

Kısa bir süre önce kullanıma sunulan iOS 14, iPadOS 14 ve watchOS 14 güncellemeleriyle yeni bir görünüm ve yeni özellikler kazanan Siri, 3 yıl öncesine göre 20 kattan daha fazla bilgiye sahip olma niteliği taşıyor. Apple cihazlarda kullanılabilen akıllı asistanın, her ay 25 milyardan fazla kullanıcı isteğine cevap verdiği ifade ediliyor. Bununla birlikte yazılım; iOS 14 ile birlikte Türkiye’de biri kadın, diğeri erkek olmak üzere 2 yeni ses kazanıyor. Yapay öğrenme algoritmalarındaki gelişmeler sayesinde; bu yeni seslerle Siri’nin konuşmasının ve tonlamasının, çok daha doğal hale geldiği ve kurduğu cümlelerin, çok daha akıcı olduğu belirtiliyor. Siri ayrıca, ilk kez Apple Watch’da da konuşuyor ve bu iki yeni sesle, kullanıcı sorularını cevaplıyor. 

Aktarılan diğer detaylara göre; iOS 14 sonrası daha kompakt bir deneyimle kullanıcı isteklerini cevaplayan Siri, artık ekrandaki diğer işlere devam ederken kullanıcılara destek olmaya devam ediyor. Kullanıcılar; bir istek için Siri’ye seslendiğinde, Siri ekranın alt kısmından ortaya çıkıyor ve istenilen sonucu sunduğunda da bildirime benzer bir şekilde ekranın üst tarafında görülüyor. Arama sonuçlarının da tam olarak istenilen bilgiyi, bu kompakt tasarımda vermek için güncellendiği ifade ediliyor. 

Ayrıca yeni tasarım sayesinde kullanıcılar, Siri ile yapmak istediklerini hızlıca yaparak bir sonraki işine geçebiliyor. Siri; bir uygulama açarken, müziği kontrol ederken, arama yaparken ya da yol tarifi alırken hemen ekrandan çıkıyor. Böylece, ekrandaki bilgiye en hızlı şekilde ulaşıp kolayca bakmak mümkün hale geliyor. Bu sayede, ekranda başka bir bilgiyle ilgilenirken hızlıca arama yapılabiliyor.  

‘Siri’ akıllı asistanın yeni sürümü, “Apple Music” ile oldukça uyumlu bir biçimde çalışıyor

Siri Yeni Sürümü

Apple’ın akıllı asistanından kullanıcılar, pek çok görevi yerine getirmesini de isteyebiliyor. Örneğin Siri; kullanıcılar araba kullanırken, elleri doluyken veya hareket halinde olduğunda onlar için arama yapabiliyor ya da mesaj gönderebiliyor. Ayrıca Siri, mesajları da AirPods üzerinden kullanıcılara okuyabiliyor. Hatta kullanıcıların, iş arkadaşlarına toplantıya gecikeceklerini bildiren bir mesaj göndermek gibi proaktif önerilerde de bulunabiliyor. Kullanıcılar böylece, zahmetsiz bir şekilde hep bağlantıda kalabiliyor. 

Paylaşılan diğer bilgilere göre; Siri üzerinden artık iOSiPadOS ve CarPlay ile sesli mesajlar gönderilebiliyor. Hatta kullanıcıların, bu güncelleme ile bunu SiriKit sayesinde 3. parti uygulamalarla da yapabilmesi mümkün hale geliyor. Ayrıca akıllı asistan, kullanıcılara günlük işlerinde de destek olmayı hedefliyorKişiler; Siri ile kolayca alarm kurabiliyor, sayaçlar ve anımsatıcıları ayarlatabiliyor, toplantı planlayabiliyor ya da takvimini kontrol edebiliyor. Kullanıcılar cihazını eline almadan tüm bunları yapan Siri ayrıca; kişilerin günlük rutinlerinden hareketle, ihtiyaçlarını tahmin ederek rahat bir gün geçirmesine de yardımcı olabiliyor. 

Diğer yandan; Siri akıllı asistanın yeni sürümü, “Apple Music” ile uyum içinde çalışıyor. Kullanıcılar; Siri’den hoşuna gidecek yeni bir şarkı bulmasını, sevdikleri bir albümü çalmasını, hatta hayranı oldukları gruplarla ilgili soruları yanıtlamasını isteyebiliyor. Asistan; spor salonuna varıldığında veya eve dönmek için yola çıkıldığında, kullanıcıların en sevdiği çalma listesini önerebiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

iOS 14.2’nin İlk Açık Betası Yayınlandı

YouTube’un Web Sitesinde iOS 14 ile Gelen ‘Resim İçinde Resim’ Modu Çalışmıyor

Yeni iOS 14 İşletim Sistemi Güncellemesi Yayınlandı!  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz