14 Aralık’ta tanıtılması beklenen ancak tanıtım günü ertelenen yerli otomobilin tarihi netleşti. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank yaptığı açıklamada tanıtım tarihini 27 Aralık olarak açıkladı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu A. Ş.’nin üzerinde uzun zamandır çalıştığı yerli otomobil projesinin 14 Aralık’ta tanıtılması bekleniyordu. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yoğun ajandası sebebiyle otomobilin tanıtım tarihi ileriye alınmıştı. Bugün önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından da Bakan Varank’ın yapmış olduğu açıklamalarda, 27 Aralık tarihinde yerli otomobilin ön tanıtımının yapılacağı öğrenildi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Twitter hesabı üzerinden yerli otomobilin görüntüsünü paylaştı. Bakan Varank’ın paylaşmış olduğu fotoğraflarda aracın bir otomobil değil SUV olduğu bilgisi doğrulandı. Devlet yetkililerinin daha önce yapmış oldukları açıklamalarda aracın C segment bir SUV modeli olacağını söylemeleri dikkat çekmişti.

 

27 Aralık’ta tanıtılması beklenen yerli otomobilin tüm detayları belli olacak ancak Varank’ın paylaşmış olduğu fotoğrafta yerli otomobil, tasarım için anlaşıldığı söylenen İtalyan Pininfarina şirketinin konsept çalışmalarına benziyor.