Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Akıllı telefon pazarında 2019 yılının üçüncü çeyreğinde yüzde 11’lik bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüşlerin belki de en önemli sebebi orta segment cihazların daha fazla talep görmesi ve tüketicilerin alım gücünün azalması olarak yorumlanabilir. Ancak bu durum Apple için geçerli değil. Pazar payının yüzde 32’sine sahip olan Apple’ın toplam kar oranı ise yüzde 66.

Pazar araştırmaları yapan Counterpoint Research şirketinin son raporuna göre Apple akıllı telefon pazarında sektör karının yüzde 66’sına sahip olarak hakim konumda bulunuyor. ABD, Avrupa ve Japonya gibi büyük pazarlardaki sadık premium kullanıcı kitlesi Apple’ın kar düzeyinde büyük rol oynuyor.

Samsung ise pazar karının yüzde 17’sine sahip olarak ikinci sırada. Samsung’un ikinci sırada olmasının en önemli sebebinin Galaxy A ve Note 10 serisinin yüksek satış rakamlarına ulaşması olarak yorumlanıyor. Listenin geri kalanını ise Çinli şirketler oluşturuyor. Sırasıyla Huawei, OPPO, Vivo ve Xiaomi Samsung’u takip ediyor.

Counterpointe’te çalışmalarını sürdüren Karn Chauhan ise, Çinli markaların kar marjının düşük olduğunu, Çin dışında genişlemelerinin ve aynı zamanda yüksek fiyatlı akıllı telefon gruplarına girmelerinin önceki yıllara göre Çinli üreticilere yarar sağladığını ancak yine de Apple’a yaklaşamadıklarını belirtti.

Ancak Çin’in 5G teknolojisindeki hızlı gelişmelerinin önümüzdeki yıl büyük ölçüde avantaj sağlayacağı ve Çinli üreticilere gelir artışı yaşatacağı düşünülüyor.

Apple’ın üst segment takıllı telefon pazarındaki sıralamasını ise buradaki haberimizden okuyabilirsiniz.