Maserati, Ferrari ve BMW gibi pek çok otomobil devinin tasarımcılığını yapmış olan İtalyan şirket Pininfarina, yerli otomobilin tanıtılmasıyla birlikte künyedeki tasarımcı kimliği dolayısıyla kamuoyunun çok daha fazla dikkatini çekmeye başladı.Tekno Safari olarak yerli otomobilin tasarımcısı Pininfarina’nın dikkat çeken 5 otomobil tasarımını okuyucular için derledik.  

Yerli otomobilin tanıtılmasıyla beraber görücüye çıkan modellerin pek çok detayı, çok kısa sürede sosyal medya ve haber platformlarında konuşulmaya ve incelenmeye başlandı. Aracın detayları konuşulurken, modellerle ilgili en çok gündeme oturan unsurlardan biri ise tasarım şirketi Pininfarina oldu. Künyede tasarımcı kimliğiyle yer alan firma; Maserati, Ferrari ve BMW gibi dünyaca ünlü birçok otomobil markasına araç konseptlerini satmış olan İtalyan bir tasarım devi. Şirket aynı zamanda, ünlü otomobil markaları tarafından kendisine getirilen araç prototiplerinin üretimiyle de meşhur. 

Şirketin bugüne kadar yaptığı tasarımların bazıları, lüks otomobil kategorisinde dikkatleri üzerine toplarken bazıları da yerli otomobilin tasarımına olan benzerliğiyle konuşuldu. Biz de bu kapsamda markanın en çok dikkat çeken 5 tasarımını sizler için derledik.  

1) K550 

pininfarina k550 ile ilgili görsel sonucu

İtalyan tasarım devi, K550 konseptini Şangay’da her yıl düzenlenen otomobil fuarında tanıttı. Araç, 2017 yılında düzenlenen fuarda görücüye çıkarıldı. Daha uzun bir gövdeye sahip K750’yle birlikte tanıtılan 5 koltuklu araç, marka tarafından “Hybrid Kinetic Group” için tasarlanmış ve geliştirilmişti. K550 yerli otomobile benzerliğiyle dikkat çekiyor. 

2) K350 

pininfarina k350 ile ilgili görsel sonucu

Yerli otomobil ile benzer tasarım diline sahip bir diğer model olan K350, Pininfarina tarafından geçen yıl Pekin’de düzenlenen otomobil fuarında tanıtıldı. Benzer şekilde “Hybrid Kinetic Group” ailesi için tasarlanan araç, 5 koltuklu K550 ve 7 koltuklu K750’nin ardından, serideki en küçük SUV olarak görücüye çıkarıldı. Önceki hibrit üniteli araçlardan farklı olarak tamamen elektrikli olan K350, geçtiğimiz günlerde Avrupa’nın ilk doğuştan elektrikli SUV’u olarak tanıtılan yerli otomobille de çokça ilişkilendirildi. Araç, tamamen elektrikli olması ve tasarımı açısından K550’yle beraber yerli SUV’a en çok benzetilen 2 araçtan biri oldu.  

3) H600 

pininfarina h600 ile ilgili görsel sonucu

Şangay’daki otomobil fuarında 2017 yılında tanıtılan H600, “Hybrid Kinetic Group” ailesine satılan bir başka araç konsepti. “Lüks sedan konsepti” olarak görücüye çıkan araç, ön kısmındaki büyük radyatör ızgarası ve LED farlarıyla dikkat çekiyor. Tek bir şarjla 1000 kilometre dayanabildiği söylenen H600, tanıtılan 2 yerli otomobil modelinden biri olan sedan konseptli yerli araca otomobil-severler tarafından çok benzetildi. 

4) Maserati Granturismo 

MASERATI GRANTURISMO

2007 yılında otomobil devi Maserati’ye satılan tasarım Pininfarina’nın yine, öndeki iri radyatör ızgarasıyla dikkat çeken konseptlerinden biriydi. Araç, ilk kez 2007 Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılmış; lüks ve retro tasarımıyla dikkatleri üzerine toplamıştı.  

5) Ferrari F12Berlinetta 

FERRARI F12BERLINETTA

Ferrari F12Berlinetta, 2012 yılında marka tarafından dünyaca ünlü otomobil firması Ferrari için tasarlanmıştı. Tasarım, daha sonra yeni Ferrari modellerinde de kullanıldı ve AutoDesign Awards’ta tasarım ödülü aldı. Otomobil devinin ikonik kırmızı modellerine uygun olarak tasarlanan araç, görücüye çıktığı dönemde lüks tasarımıyla çokça beğeni kazanmıştı. 

Yerli otomobil tanıtıldı

Yerli otomobil’in tasarımcısı Pininfarina

Pininfarina isimli İtalyan merkezli bir tasarım firması. 1930 yılında kurulan yerli otomobilin tasarımcısı Pininfarina, rekabetçi, zarif, göze hitap eden ve son teknolojileri kullanarak üretim yapan önemli markalardan bir tanesi olarak Dünya’da tanınıyor.

Yerli otomobilin tasarımı için pek çok marka ve firma ile görüşüldü. Bunlar arasında farklı ülkelerden birçok marka yer alıyor. Yapılan görüşmeler sonucunda İtalyan firmanın verdiği teklif ve sunum daha cazip ve rekabetçi geldiği için, Pininfarina firması ile Türkiye’nin yolu kesişti. Sonrasında demolar ve tasarımlar hazırlanmaya başladı.