Yerli solunum cihazı

Covid-19 ile birlikte herkes evlerine kapanmış durumda. Tüm dünyayı etkisi altına alan hastalıkla mücadele noktasında, en gerekli tıbbi ürünlerden biri solunum cihazları. Tüm dünyada solunum cihazı sorunları yaşanırken, yerli solunum cihazı için üretim hattı kurulmaya başlanıyor. 

2019 yılının sonlarında Çin’de başlayan ve tüm dünyaya yayılan Korona virüsü, insanları korkutmaya ve yayılmaya devam ediyor. Tüm dünya insanları, Covid-19 için kalıcı bir tedavi yöntemi, bir aşı araştırırken, şu an hasta olan insanların tedavi süreci için de çalışmalar yapılıyor. Covid-19 virüsü, insan bedenine bulaştığı an akciğere saldıran bir virüs. Bu sebepten dolayı, hasta olan kişiler solunum zorluğu çekiyor. Bu yüzden solunum cihazları en önemli tıbbi araçlardan biri haline gelmiş durumda. Zengin şirketler ve iş insanları yaptıkları solunum cihazı bağışlarına ek olarak, üretime de destek olmayı amaçlıyorlar. Örneğin Elon Musk, otomobil fabrikasını, solunum cihazı üretebilmek için kullanıyor. Ülkemizde de her geçen gün vaka sayıları artıyorken, solunum cihazı konusunda sevindirici bir haber geldi. ASELSAN’ın açıklamalarına göre, yerli solunum cihazı üretim hattı kurulmaya başlanmış durumda. 

En son açıklanan verilere göre (7 Nisan) ülkemizde 34 binden fazla vatandaşımız Coronavirüs ile mücadele ediyor. Atatürk Havalimanı’nın hastaneye çevriliyor olması, alınan güzel önlemlerden biri. Aynı zamanda solunum cihazı noktasında bir sorun yaşamamak için, yerli solunum cihazı üretimine giriş yapıyoruz. ASELSAN’ın açıklamalarına göre, yerli solunum cihazı üretim hattının kurulması başlanmış durumda. 

Milli solunum cihazı, kısa süre içerisinde üretilmeye başlanacak

Milli solunum cihazı

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün ‘’ASELSAN, derin Ar-Ge kültürü ve sistem bilgisiyle mekanik, yazılım ve elektronik tasarım alanında tüm kabiliyetlerini ortaya koydu. Bu dönemde dışarıdan kimsenin tedarik edemediği alt bileşenlere kadar Ar-Ge ve teknoloji geliştiriyoruz. Ayrıca bir üretim hattını da kurmaya başladık’’ açıklamalarında bulundu. ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün, yaptığı açıklamada ayrıca yerli solunum cihazı üretiminde, Biosys Biyomedikal Mühendislik ve BAYBAR şirketlerinin de yardım ettiğini söyledi. Yapılan çalışmalar ile birlikte en yakın zaman içerisinde, yerli solunum cihazları seri üretime geçiş yapacak. 

Umarız dünyada ve ülkemizde Covid-19 salgını en kısa sürede durdurulur ve her şey çok daha normale döner. 

UZAKTAN ARKADAŞINLA FİLM İZLE: NETFLİX PARTY

Daha Fazlası:

Maske takmak virüs yayılımını azaltıyor!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz