Bilim insanlarının yapmış olduğu yeni bir araştırmaya göre, tıbbi maske takmak havadaki virüs salınımını büyük ölçüde azaltıyor. Düzenli kullanılan maskelerin havadaki virüs sayılarını azalttığı ve bu sebepten ötürü de salgının yavaşlaması için maskelerin düzenli kullanılması gerektiği belirtildi. 

Küresel bir krize sebep olan koronavirüs salgını için tüm ülkeler ciddi önlemler almaya devam ediyor. Alınan sıkı tedbirlerin yanı sıra, bazı kişisel önlemlerin gerekliliği de koronavirüs salgınının durdurulmasında önemli bir rol oynuyor. İnsanların kişisel hijyene dikkat etmesi ve bu bağlamda ellerini sık sık yıkamasının dışında, maske takmak da salgının durdurulabilmesi için önemli bir adım olarak görülüyor. Bilim insanlarının yapmış olduğu bir çalışma ise maske kullanımının virüs salgınını durdurabilmek için ne kadar önemli olduğunu ortaya koymuş oldu.

Bilim insanları, tıbbi maskelerin virüsün yayılma hızını düşürmede nasıl bir etkisi olacağını anlamak için bir araştırma yaptı. Nature Medicine dergisinde yayınlanan sonuçlar ise, tıbbi maske kullanımının virüs yayılımını yavaşlattığını gösteriyor.

Maske takmak virüs partikülleri sayısını düşüyor

Bilim insanların tıbbi maske kullanımının etkisini göstermek için yapmış olduğu araştırmada, 246 gönüllü yer aldı. Viral enfeksiyon taşıdığı düşünülen bu 246 kişiden 111’i maske takarken diğerleri ise maske kullanmadı. Maske kullanan ve maske kullanmayan gönüllülerin bulunduğu ortamlar incelendi. Yapılan inceleme sonucunda, iki grubunda bulunduğu ortamlardaki virüs partikülleri sayısı, Gesundheit II isimli, insan nefes alış verişini taklit edebilen ve havadaki numuneleri analiz edebilen bir cihazla ortaya çıkarıldı. Gesundheit II ile yapılan ölçümlerde, maske kullanımının virüs partikülleri sayısını önemli ölçüde düşürdüğü belirlendi. 

Tüm dünya Aralık ayından bu yanadır süren koronavirüs salgınını kontrol altına almak için çeşitli önlemler ve sıkı tedbirler almaya devam ediyor. Ancak virüsün ortaya çıktığı ilk günden bu yana uzmanlar kişisel hijyenin altını özellikle çiziyor. Koronavirüs salgınında tıbbi maskelerin kullanımı da virüsü kendimizden korumanın ötesinde salgının yayılmasını yavaşlatmak için ne kadar önemli olduğu bu araştırmayla da ortaya çıkıyor. Bilim insanlarının yapmış olduğu araştırma baz alınırsa, maske takmak özellikle kalablık ortamlarda bulunan kişiler için oldukça önem arz ediyor. Hem virüsün yayılmaması hem de kendi sağlığımız için maske takmak ve kişisel hijyene önem vermek oldukça önemli.

 İlgili Haberler:

Koronavirüs sürecini kolaylaştıracak görüntülü konuşma programları

Sadece öksürük şikayeti olana da koronavirüs testi yapılacak

ePttAVM vatandaşlara ücretsiz maske verecek

AKILLI TÜRK HAMAMI, TİKTOK, TİNDER, BİTCOİN – DigiToll #2048

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz