Dolap 5’inci Yılında İkinci El Eşya Satışlarına İlişkin Verilerini Açıkladı

İkinci el ürün platformu Dolap, 5’inci yılında ikinci el eşya satışlarına ilişkin verilerini açıkladı. Verilere göre Dolap satıcıları 5 yılda 1 milyar 450 milyon TL’lik satış yaptı.  

2016 yılında kurulan ikinci el ürün pazarı Dolap, 5’inci yılında ikinci el eşya satışı ve platforma ilişkin verilerini açıkladı. Bu verilere göre Dolap satıcıları 5 yılda 1 milyar 450 milyon TL’lik satış yaptı. Aynı zamanda aylık 2 milyon üzerinde ürünün satışına aracılık eden platformda aylık ortalama 900 TL kazanç elde ediliyor.

2022’de 7 Milyar TL’lik Satışa Aracılık Hedefi 

Platformun verilerine göre 2016 yılından bu yana satıcılar 1 milyar 450 milyon TL tutarında, 22.4 milyon adet ürün satışı gerçekleştirdi. Her gün yaklaşık 300 bin yeni ürünün eklendiği Dolap, aylık 2 milyon üzerinde ürünün satışına aracılık ediyor. Satıcılar platformdan aylık ortalama 900 TL kazanıyor. 24 milyon üye, 5 ana kategoride 53 milyon ürün ve 16 milyondan fazla mobil indirme ile yaklaşık 470 bini ev hanımı olmak üzere 1.4 milyon aktif bireysel satıcının olduğu Dolap üzerinden dakikada 45 ürün satışı yapılıyor. 2022 yılında satıcıların platform üzerinden 7 milyar TL’lik ürün satışı gerçekleştirmesini hedefleyen ikinci el ürün pazarında satıcıların yüzde 42’si, alıcıların ise yüzde 48’i üç büyük il dışında bulunuyor. Yüzde 44’ü 25-34 yaş aralığında olan kullanıcıların yüzde 30’unu ev hanımları,  yüzde 25’ini ise özel sektör çalışanları ve öğrenciler oluşturuyor.

Siparişlerin Yüzde 50’sinde Teklif İndirimi Kullanılıyor 

Dolap’taki ürünler aylık ortalama 85 milyon beğeni, 42 milyon yorum alırken takip özelliği sayesinde ise 1.3 milyon kişi aylık ortalama 31 milyon ürünü takip ediyor. Teklif seçeneğini başlatan Dolap’ın bu özelliği de aylık ortalama 2.1 milyon kişi tarafından kullanılıyor. Alıcılar beğendikleri ürün için yüzde 30’a kadar indirim talep ederken, siparişlerin yüzde 50’sinde teklif indirimi uygulanıyor. Aynı zamanda satıcılar da ürününü beğenen alıcılara belirlediği oranda indirim teklif edebiliyor ve alıcıların teklifi 24 saat içinde değerlendirmesi gerekiyor. 

En Çok Satılan Ürün Pantolon 

Verilere göre dolap üzerinden en çok satılan ürünler pantolon, günlük elbise, spor ayakkabı, bluz, gömlek, tshirt, sweatshirt olurken, lüks marka ürünlerin satışları da önemli bir pay alıyor. Platformda en çok tercih edilen lüks markalara ait ürünler olarak çanta ve cüzdan öne çıkıyor. Kullanıcılarının yüzde 85’i kadınlardan oluşurken ekibin ise yüzde 63’ü kadınlardan meydana geliyor.

İlginizi Çekebilir:

Xiaomi 2020 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayınladı

Facebook Verileri ile Türkiye ‘nin Favori Emojileri Belli Oldu

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz