Anayasa Mahkemesi’nin, Wikipedia’nın erişime kapatılmasını hak ihlali sayan kararının gerekçesi, Resmi Gazete’de yayımlanmış ve böylece 2017 yılında kapatılan internet ansiklopedisinin yeniden erişime açılması kararı verilmişti. Bu karar sonrası BTK tarafından Wikipedia saat 22.45 civarında kullanıma tekrar açıldı.

Anayasa mahkemesi Wikipedia’nın kapatılmasını hak ihlali olarak yorumlamıştı

2017’de “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan yazı ve yorumlar” iddiasıyla engellenen internet sitesine ilişkin Wikimedia Vakfı, Yüksek Mahkeme’ye başvuru yaptı. Wikimedia Vakfı, söz konusu erişim engeli sebebiyle Anayasa Mahkemesine ifade özgürlüğüne ters düştüğü gerekçesiyle başvuruda bulunmuştu.

Başvuruda, sitenin herkese açık olduğunu ve herkesin sitede değişiklik yapabileceğine değinen Wikimedia, sitede nihai doğruların yer almadığını ve zaman içinde değişiklikler yaşanabildiğini belirtti.

Anayasa Mahkemesi söz konusu başvuru sonunda uzun zamandır Türkiye’de kapalı olan Wikipedia erişim engelinin hak ihlali olduğuna hükmetmiş ve 26 Aralık 2019’da platformun açılması kararında şu ifadelere yer vermişti: “Başvurucunun erişimin engellenmesi kararına karşı yaptığı itiraz, içeriklerin ‘Devletin itibarını zedelemiş olması’ gibi hangi sebeplerle ‘Milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması’ kapsamında ele alındığı anlaşılmayan bir gerekçeyle reddedilmiştir. Bu durum söz konusu kavramların geniş yorumlandığını düşündürtmektedir.”

Söz konusu kararın gerekçesinde, Wikipedia’nın kapatılmasının demokratik toplum düzeninin gereklerine uymadığı vurgulanmıştı. Wikipedia’nın kapatılmasını haklı gösteren vahim nitelikte bir içerik olmadığı belirten Anayasa Mahkemesi, oy çokluğu ve 6 üyenin karşı oy yazısıyla alınan kararı Ankara 1. Sulh ceza mahkemesine de gönderdi.

Wikipedia neden erişime kapatılmıştı?

2017 yılında yayınlanan makaleler sonrasında ‘’Suriye’deki iç savaşı’’ desteklediği öne sürülerek Wikipedia’ya erişim engellenmişti. 

Gerekçenin tam metni ise: “İçeriklerin 5651 sayılı Kanun’un 8/A maddesi kapsamında terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzenini ve milli güvenliği tehdit eden, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesine bağlı olarak içeriklere erişimin engellenmesi nedeniyle internet sitesinin tümüne yönelik erişimin engellemesine dair tedbir kararının, aynı maddenin 2. fıkrası uyarınca onaylanmasına, belirtilen internet adresindeki içeriklere erişimin engellenmesi halinde hedeflenen amaç gerçekleşmiş olacağından www.wikipedia.org adlı internet sitesine tümden erişimin kaldırılmasına dair hüküm konulmuştur” denildi.

Wikipedia nedir?

Vikipedi, kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan, özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kâr amacı gütmeyen bir internet ansiklopedisi. MediaWiki yazılımı kullanılarak hazırlanmaktadır. Sürekli eklemeler ve değişiklikler yapıldığı için hiçbir zaman tamamlanmayacağı varsayılmaktadır.