ABD’de bu yıl gerçekleştirilecek olan başkanlık yarışı hızla yaklaşırken pek çok sosyal medya devi, seçimlerin adil ilerleyebilmesi ve yanlış bilgi akışını önleyebilmek için kendi platformlarında bazı düzenlemeler yapma yoluna gitmişti. Son olarak YouTube da bu sosyal medya platformları arasına katıldı ve başkanlık yarışı öncesinde platform için seçimlere ilişkin yeni kurallar düzenlediğini açıkladı. 

Amerika’da Kasım ayında gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimleri yaklaşırken birçok sosyal medya platformu, seçimlerle ilgili ortaya çıkabilecek ve sosyal ağlarda hızla yayılabilecek yanlış bilgi akışıyla mücadele edebilmek adına bazı düzenlemeler yapmaya başlamıştı. Kısa bir süre önce Twitter da platformdaki tüm siyasi reklamları yasaklayacağını açıklamıştı. Sosyal medya devi, bu gelişmeden kısa bir süre sonra ise platforma yeni bir özellik eklediklerini ve artık kullanıcıların seçimlerle ilgili yanıltıcı bilgiler içeren paylaşımları Twitter yetkililerine bildirebileceğini duyurmuştu.  

Son olarak YouTube da bu tip hamleler yapan sosyal medya platformları arasına katıldı ve başkanlık yarışıyla ilgili platformda yeni kurallar düzenlediğini açıkladı. Yapılan yenilik, YouTube yetkilisi Leslie Miller‘ın blog paylaşımıyla ortaya çıktı. Miller paylaşımında, yapılan düzenlemelerin yeni olmadığını vurgularken şirketin seçimlere ilişkin olarak ortaya çıkan yanlış bilgi akışıyla mücadeleme etme konusunda uzun süredir çeşitli yatırımlar yaptığına da işaret etti.  

Paylaşım içerisinde Miller tarafından bahsedilen detaylara göre, YouTube artık kullanıcıları yanlış yönlendirebilecek ve ciddi zararlar yaratabilecek biçimde manipüle edilmiş veya teknik olarak üzerinde oynanmış içerikleri platformdan silecek. Şirket benzer şekilde yakın zamanda, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin sarhoş gibi gösterildiği ve üzerinde oynanmış bir videoyu ağdan kaldırmıştı.  

Sosyal medya devi, seçimlerle ilgili yanlış bilgiler içeren videoları kaldıracak

Bununla birlikte, oy verme işlemiyle ilgili yanlış bilgiler içeren ya da hatalı bir oy tarihinden bahsederek insanları yanlış yönlendirmeye çalışan videolara da platformda izin verilmeyecek. Sosyal medya devi ayrıca, başka birini veya başka bir kanalı taklit etmeye çalışan ve organik olmayan bir biçimde izlenme, beğeni ve yorum sayılarını artıran kanalları da kapatacak. 

Gelecek aylarda konuya ilişkin yaptıkları çalışmalarla ilgili daha çok detay paylaşacaklarını ifade eden Miller, yaptığı paylaşımda YouTube’un 2020 seçimleriyle ilgili olarak şeffaflık ve sorumluluk bilinci dengesini korumaya devam edeceğine de işaret etti.

Twitter’dan ABD’deki başkanlık yarışının adil ilerleyebilmesi için yeni bir hamle geldi

Twitter açıkladı: Tüm siyasi reklamlar yasaklanacak

Facebook, paylaşılan içeriklerin doğruluk sürecini hızlandırmak için yeni bir yöntem deniyor