Popüler kısa video paylaşım platformu olan TikTok’un yeni bir özellik üzerinde çalışmaya başladığı ortaya çıktı. Test edilmeye başlanan yeni özellik TikTok’un profil sayfasının tasarımıyla ilgili. Popüler sosyal medya platformu, Instagram’ın profil sayfasının neredeyse aynısını kendi bünyesinde hayata geçirmeyi planlıyor. 

Kullanıcıların çektikleri kısa videoları paylaşmaya olanak sunan uygulama, aslında YouTube ve Instagram benzeri bir sosyal medya platformu. 15’er saniyelik müzikli videolar çeken kullanıcılar, çektikleri videoları sadece TikTok’ta değil diğer sosyal medya platformlarında da paylaşıp, popüler olmaya çalışıyorlar. 

TikTok’un, son zamanlardaki şaşkınlık yaratan popülaritesi ve dünyanın her yerinden insanların ürettiği içeriklerle kısa sürede durdurulamaz bir platform haline gelmesiyle birlikte diğer sosyal medya devleriyle aralarında inanılmaz bir çekişme başladı. Özellikle Instagram ve TikTok arasındaki rekabet elbette ki su götürmez bir gerçek. İki sosyal medya devi de birbirlerinde bulunan çeşitli özellikleri zaman zaman kendi platformlarına entegre ediyor. Yine benzer bir durum gerçekleşti ve TikTok, Instagram’ın profil sayfasının tasarımını kendi uygulamasında test etmeye başladı.

Instagram’ın profil sayfası:

TikTok’un üzerinde çalıştığı profil sayfası:

TikTok’un test etmeye başladığı yeni profil sayfası tasarımını, New York Times’ta görevini sürdüren Taylor Lorenz ortaya çıkardı. Haberin ortaya çıkmasından sonra ise TikTok yetkilileri, yeni bir profil sayfası üzerinde çalışmalarını devam ettirdiklerini doğruladı. Yetkililer, kullanıcı deneyimini maksimum düzeye çıkarmak için sürekli olarak geliştirilmelerin yapıldığını da vurguladı.

Instagram profil sayfasıyla neredeyse aynı olan yeni özelliğin kullanıcılara ne zaman sunulacağı hakkında TikTok yetkililerinden resmi bir açıklama gelmedi. Ancak söz konusu yeniliğin test edildiği göz önüne alınırsa, kullanıcıların test süreci bittikten kısa bir süre sonra yeni profil sayfasına kavuşabileceği düşünülüyor. 

TikTok, yetenek avına çıkıyor

Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel: TikTok, Instagram’ı devirebilir