Çin’in Wuhan şehrinden yayılmaya başlayan ve ölümcül sonuçlara neden olan coronavirüsün sadece hava yoluyla insandan insana geçtiği düşünülüyordu. Bu sebepten ötürü cansız bir varlıkta bulunamayacağı ön görülüyordu. Ancak edinilen son bilgilere göre, coronavirüs insan vücudu dışında başka bir yerde de tespit edildi.

Bilim insanları, Çin’in Guangzhou şehrindeki bir hastanın evinin kapısının tokmağında coronavirüs nükleik asidi tespit etti. Guangzhou Daily’nin Pazartesi günkü haberine göre, coronavirüs insan vücudu dışında ilk defa bir yerde tespit edilmiş oldu. Bilim insanlarının coronavirüsünü insan vücudu dışında başka bir yerde bulması ise, söz konusu virüsün cep telefonları, bilgisayar klavyeleri, musluklar ve diğer eşyalardan da insanlara bulaşabileceği anlamına geliyor. 

Çin’in Jilin Eyaleti’ndeki bir adama Pazartesi günü konulan coronavirüs enfeksiyonu doğrulandı. Hasta, Ocak ayında bir toplantıda aynı mikrofonu corona virüsünün tespit edildiği bir başka hastayla kullandığını belirtti. 

Solunum damlacıklarının ve temas yoluyla bulaşmasının yanı sıra coronavirüsün tespit edildiği hastanın üst katında yaşayan 40 yaşında Moğol erkek bir hastaya da Cumartesi günü coronavirüs enfeksiyonu teşhisi koyuldu. Yerel sağlık otoritesine göre, kişinin diğer şehirlerle, hastalarla veya vahşi hayvan pazarıyla net bir teması bulunmuyor. 

Moğol hastalara coronavirüs enfeksiyonunun tuvaletten veya havalandırma cihazları yoluyla virüsün bulaştığı düşünülüyor. Uzmanlar yeni coronavirüsün hastaların dışkılarından da bulaşabildiğini belirtmişlerdi. Sağlık yetkilileri söz konusu binada merkezi klima sisteminin kapatılmasını önerdi. 

Çin’den başlayıp diğer ülkelere de yayılmaya başlayan corovirüsün şu an da vaka sayısının 17.205 olduğu, coronavirüs sebebiyle hayatlarını kaybeden insan sayısının ise 361 olduğu açıklandı.

Coronavirüsten etkilenen kişi sayısı her 6.4 günde bir ikiye katlanıyor

Çin’den Gelen Kargo ile Coronavirüs Bulaşır mı? Gelen Kargoyu Nasıl Açmalıyız?