Dünya çapında oldukça popüler sosyal medya platformlarından birisi olan YouTube’da son dönemde ardı ardına değişiklikler gündeme geliyor. Dünya çağında popüler bir sosyal medya platformu YouTube, 26 Haziran itibariyle “Hikayeler” özelliğini kapatacağını duyurdu.
Sosyal medya platformları arasında oldukça popüler bir mecra olan YouTube, belirli sayıda abone tarafından kullanılabilen “Hikayeler” özelliğini kapatacağını duyurdu. Söz konusu değişikliğin 26 Haziran itibariyle uygulanacağını da açıklayan platform, hikayelerin başarılı olmadığını kabullendi. Bundan sonrası içinse Hikayeler yerine Shorts gibi özelliklere yoğunlaşacağını ifade etti. İşte şirketin yapmış olduğu açıklamalara ilişkin bazı detaylar!

26 Haziran Son Gün

Kurulduğu günden bu yana oldukça büyük bir abone sayısına ulaşmayı başaran YouTube, 2017 yılında diğer sosyal medya platformlarındakine benzer bir şekilde “Hikayeler” özelliğini tanıtmıştı. İlk olarak “reels” olarak ifade edilen özellik daha sonrasında ise “hikâyeler” adını aldı. Aslında bu özellik, bundan bir yıl sonra da geniş çapta belli bir abone sayısına sahip olanlar için çıkış yaptı. Hatta o günden bu yana da kullanımı devam ediyordu. Fakat bugün şirket yetkilileri tarafından yapılan bir açıklamaya göre, YouTube’daki “hikâyeler” özelliğinin kapatılacağı söylendi. Açıklamadan anlaşıldığına göre 26 Haziran’dan itibaren platformda hikâye paylaşmak artık mümkün olmayacak.

Bundan Sonrasında Hikayeler Değil Shorts Olacak

Bilindiği gibi sosyal medya paylaşımlarının yoğun bir akış sergilediği YouTube da, diğer platformlarda olduğu gibi Hikayeler özelliğini uygulayan bir mecra. Ancak YouTube için bu konuda bir sınırlama söz konusu. Çünkü “Hikâyeler” özelliği, yalnızca 10 binden dazla abone sayısına ulaşabilen içerik üreticileri tarafından kullanılabiliyordu. Ve burada yapılan paylaşımlar, aynen Instagram’da olduğu gibi belirli bir süre sonra kayboluyordu. Fakat bu süre Instagram’daki gibi 24 saat değil 7 gündü. Dolayısıyla YouTuber’lar da bu özelliği kanallarının reklamını yapmak, haber paylaşmak ya da içeriklerinin kamera arkasını göstermek gibi birbirinden farklı amaçlarla kullanabiliyorlardı. Fakat öyle görülüyor ki, Hikayeler özelliği YouTube’a bekleneni vermedi. Çünkü bugün bakıldığında çok az sayıda içerik üreticisi YouTube’da hikâye atmayı tercih ediyor. Dolayısıyla 26 Haziran itibariyle bu özelliği kaldıracağını açıklayan YouTube, bundan sonrasında ise TikTok’un kullandığına benzer bir şekilde Shorts içeriklere yoğunlaşacağını ifade etti.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz