Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Kısa videoların sosyal medyada büyük ilgi çektiği şu günlerde YouTube, Short içerik üreticileri için yeni program tarihini verdi. Bununla birlikte YouTube, TikTok’a kayan içerik üreticilerini elinde tutmaya ve hatta yenilerini kazanmaya çalışacak.

TikTok’un çıkışından bu yana kısa videolara evrilen sosyal medya, içerik üretimi ve içerik tüketimi alışkanlığı ile platformlar arasındaki yarış da kızıştı. Daha fazla içerik ve dolayısıyla daha fazla kullanıcı çekmek isteyen platformlar, sürekli içerik üreticilerine yönelik yeni kazançlı programlar sundu.

YouTube ise bu alanda eylül ayında duyurduğu yeni programı için tarih verdi. Bu program, YouTube Shorts için içerik üretecek kullanıcılara özel olacak ve içerik üreticilerine hem daha fazla para kazanma fırsatı hem özel imkânlar sunacak.

YouTube Shorts İçerik Üreticileri İçin Tarih 1 Şubat’ı Gösteriyor

YouTube, Shorts içerik üreticilerinin katılabileceği YouTube İş Ortağı Programı’nın 1 Şubat’tan itibaren kullanılabilir olacağını duyurdu. Ayrıca yeni programla İş Ortağı Programı Sözleşme Şartları da değişti. Bundan sonra tüm iş ortaklarının yeni temel şartları kabul etmesi zorunlu olacak. Sonrasında ise şu aşamalar işleyecek:

Temel şartları kabul eden içerik üreticileri, özel para kazanma modüllerine ait şartları da kabul edecek. Örneğin, uzun formatlı YouTube videolarının başında çıkan reklamlardan pay almak için ayrı bir modülün şartlarını kabul etmek gerekecek. Bu yüzden içerik üreticiler uzun videolar para kazanmak için ayrı, kısa videolardan ya da aboneliklerden para kazanmak için ayrı modülleri onaylayacaklar.

İkinci modül ise Shorts modülü olacak. Bu modül şartlarının kabul edilmesiyle içerik üreticileri, Shorts videoları arasında bulunan reklamların görüntülenmelerinden de pay alacak.

Üçüncü modül de bağışlar ve Süper Sohbet gibi özelliklerin kullanımını sağlayan ‘Ticari Ürün Eki’ modülü olacak.

İçerik üreticileri, bu üç modülün tamamını aynı anda kabul etmek zorunda olmayacak. İçerik üreticileri, istedikleri modülü kabul ederek nerelerden para kazanmak istediklerini kendileri belirleyebilecek.

Şu Anda YouTube’dan Para Kazananların Dikkat Etmesi Gerekenler

  • Şu anda YouTube’dan para kazanıyor ve kazanmaya devam etmek istiyorsanız, yeni şartları kabul etmek için 6 ay süreniz olacak.
  • 10 Temmuz 2023’e kadar şartları kabul etmezseniz kanalınız YouTube İş Ortağı Programı’ndan silinecek. Katılmak için tekrar başvuru yapmak zorunda olacaksınız.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz