Okuma Süresi
2 dakika

Ortaya çıkan iddialara göre Microsoft, ChatGPT’nin geliştiricisi OpenAI’a 10 milyar dolar yatırım yapmak için görüşmelere başladı.

2015 yılında Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan yapay zekâ şirketi OpenAI, geçtiğimiz haftalarda sohbet botu ChatGPT’yi herkese açarak tüm dünyayı şaşırtmıştı. Günümüzde halen ücretsiz şekilde kullanılabilen araç, internetin geleceği olarak bile görülmeye başladı.

Diğer yandan ChatGPT’nin başarısı, şimdiye kadar yayınladığı diğer araçlarıyla da ün yapan OpenAI’ın başarısını da bir kez daha kanıtladı. Bu başarının ilk meyvesinden de bir haber ortaya çıktı. İddialara göre Microsoft, OpenAI’a devasa bir yatırım yapacak.

Microsoft, OpenAI’a 10 Milyar Dolar Yatırım Mı Yapacak?

Semafor tarafından paylaşılan bilgilere göre Microsoft, OpenAI’a 10 milyar dolarlık yatırım yapmak için görüşmelere başladı. Tabii Microsoft, bu yatırım sonrasında OpenAI’dan para kazanmayı da hedefleyecek. Olası anlaşmanın konuşulan ilk detaylarına göre Microsoft, OpenAI’ın gelirinden %75 pay almak isteyecek.

Söz konusu iddialar hakkında Microsoft ve OpenAI henüz bir açıklama yapmadı. Öte yandan Microsoft, 2019 yılında OpenAI’a 1 milyar dolarlık yatırım yapmıştı. OpenAI, bu yatırıma kadar kâr amacı gütmeyen bir kuruluş iken yatırım sonrasında kâr amacı güden bir şirket hâline gelmişti.

Bu konuda yaşanan son gelişmelerden biri de Microsoft’un yeni bir hamle yaparak arama motoruna ChatGPT’yi entegre etmeye karar vermesiydi. Sizlerle geçtiğimiz günlerde paylaştığımız haberin detaylarına göre; The Information tarafından paylaşılan bilgilere göre Microsoft, arama motoru Bing’e ChatGPT’yi entegre etmek için birtakım çalışmalara başladı.

Şirketin Bing’e yapay zeka desteği getirme çalışmaları da aslında 2019’da başlamıştı. Microsoft, bugünün ChatGPT’sinin ilk versiyonu olan GPT’yi arama motoruna kısmen entegre etmişti. Yapay zekâ, arama çubuğuna yazılan aramaların devamını önermeye çalışıyordu.

Microsoft’un yakında uygulamaya konulacağı belirtilen yeni ChatGPT entegrasyonu ise Bing’deki arama sonuçlarında cevaplar sunmaktan sorumlu olacak. Yani arama motoruna soru sorduğunuzda, ChatGPT’nin cevabı sonuçlarda gösterilecek.

The Information’a göre ChatGPT-Bing entegresi, mart ayından önce kullanımda olacak. Üstelik Bing, yakında ücretli olacak olan ChatGPT’den ücretsiz olarak faydalanmak için tek adrese dönüşecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz