BlackBerry böylece sahip olduğu mobil patentlerin tamamını elden çıkarmış olacak

Bir dönemin akıllı telefon devlerinden BlackBerry, mobil patentlerini 600 milyon dolara satacağını açıkladı. Kanadalı BlackBerry’nin patentlerini satın alacak şirket ise ABD’li Catapult IP Innovations isimli bir firma. BlackBerry’in bildirdiğine göre, satılacak patentlerin kapsamı mobil cihaz, mesajlaşma ve kablosuz ağ gibi alanları kapsıyor. İşlemin düzenleyici kurumlar tarafından onaylanmasının ardından bitirilmesi bekleniyor.

Bir dönemin sonu

BlackBerry’nin internet sitesindeki bilgiler satışın 450 milyon dolarlık bölümünün nakit olarak ödeneceğini ortaya koyuyor. Kalan 150 milyon dolarlık kısım ise taksitler halinde ödenecek. Satış sürecinin yedi ay içinde tamamlanması öngörülüyor. Patentleri devralacak Capatult ise fikrî mülkiyet hakları alanına odaklanmış bir danışmanlık şirketi.

BlackBerry’nin piyasaya sürdüğü ilk model: BlackBerry 850

Öte yandan, bu patentler BlackBerry’nin sattığı ilk fikrî mülkiyet değil. Ocak 2021’de basına açıklama yapan BlackBerry CFO’su Steve Rai, Huawei’ye sattıklarını bildirmişti. Net rakam olmamakla birlikte, Huawei’nin BlackBerry’nin 90 patentini bünyesine kattığı öne sürülmüştü.

1984’te İstanbul doğumlu Mike Lazaridis ve Douglas Fregin’in Research In Motion (RIM) adıyla Kanada’da kurduğu şirket, 2013’te BlackBerry markasına geçti. Piyasaya çıkardığı ilk telefon modeli BlackBerry 850 olan şirket, 2016’da akıllı telefon sektöründen çıktığını duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz