Okuma Süresi
1 dakika

Yurt dışından alınan cep telefonları için kayıt ücreti, son dönemlerde büyük artış göstermişti. Birkaç ay önce yapılan artışla birlikte 1500 TL’ye çıkan yurt dışı telefon kayıt ücreti yeni yılla birlikte yine artacak.

Akıllı telefon fiyatlarının yurt dışına nazaran oldukça yüksek olması tüketicileri yurt dışından cep telefonu almaya sevk ediyor. Ancak yurt dışından satın alınan telefonların ülke içinde kullanılabilmesi için IMEI kaydının yaptırılması gerekiyor. Bunun için tüketicilerin yurt dışından aldığı telefonları kullanabilmeleri için telefon harcı olarak nitelendirilen ücreti ödemeleri gerekiyor.

2018’in başlarında 170,70 TL olan kayıt ücreti yıl sonunda 618 TL’ye yükselmişti. Temmuz 2019’da ise 618 TL’den 1500 TL’ye yükselen yurt dışı cep telefonu kayıt ücreti yeni bir kararla 2020 yılında yüzde 22.58 artacak.

Geçen senelerde oldukça cüzi miktarlarda olan yurt dışından getirilen telefonların kayıt ücretinin son iki yılda bu kadar artması insanlara yurt dışından telefon almayı düşündürür hale getirmişti. Görülen o ki yaşanacak yüzde 22.58’lik artışla beraber telefonları yurt dışından almayı tekrar düşündürecek.

Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı, Motorlu Taşıtlar Vergisi için yapılan düzenlemeyi duyuruyor. Devletin pasaport, ehliyet ve diğer belgeler için belirlediği yeni ücretlerle beraber çeşitli cezaların tutarları da resmileşti. Yüzde 22.58 olarak belirlenen artış oranı yurt dışından getirilen cep telefonları için alınan kayıt ücretini de 1838 TL’ye çıkaracak.

Temmuz 2019’da 1500 TL’ye çıkarılan cep telefonu kayıt ücreti yeni yılla birlikte 1838 TL’ye çıkmış olacak. Yurt dışından telefon satın alacak ya da almayı düşünen tüketicilerin ceplerinden 2020’de daha fazla para çıkmasına neden olacak.