112 konum bilgisi

Düzenlenen yeni yasaya göre, 112’yi arayanların konum bilgisi takip edilecek.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gündeme gelen torba yasaya 112 acil çağrı sistemiyle alakalı yeni bir düzenleme eklendi. Artık GSM operatörleri 112 acil çağrı merkezini arayanların kişisel verilerini ve konum bilgilerini 112’ye verecek

Yeni düzenlemede kişisel verileri ve konum bilgileri 112’ye iletilecek olan kişiler afet veya acil durumdan etkilenen bireylerle sınırlı kalacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın veya valiliğin isteği üzerine GSM şirketleri abonelerinin telefon ve konum bilgilerini 112 acil servis çağrı merkezine iletecek.

Torba yasada görüşülen yeni yasaya göre, düzenlemede verileri ve konum bilgileri paylaşılacak olanlar sadece olaya maruz kalan kişilerle sınırlı olacak ve söz konusu bilgiler daha sonra başka bir amaçla kullanılmayacak. 

112 veri ve konum bilgisi

112 konum bilgisi takibi ile can ve  mal kayıplarını minimuma indirecek

Yeni düzenlemeyle kayıpların minimuma inmesi planlanıyor. 112 acil çağrı sistemini arayanların veri ve konum bilgilerinin paylaşılmasının gerekçesi ise, can ve mal kaybını minimuma indirebilmek. Afet ve acil durumlarda yeni düzenlemenin büyük fayda sağlayacağı düşünülüyor. Olaya gereken müdahaleyi yapabilmek ve gerektiğinde tekrar irtibat kurmak için gelen aramalara ilişkin telefon abone ve konum bilgilerinin temin edilmesinin yarar sağlayacağı belirtildi. 

Kaynak: Sözcü

Hırsızlığa Karşı En Basit Önlem

Akut’tan Doğal Afet Anında Konumunuzu İnternetsiz Gönderebileceğiniz Uygulama: Güvendeyim