Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, siber korumaları düşük olan giyilebilir cihazlar ve uygulamalarda kişisel verilerin korunması için kullanıcıların dikkat etmesi gereken 6 adımı açıklıyor

Her sabah uyanma ve uyuma saati, her gün ne kadar yüründüğü, kilo, kan basıncı ve kalp atışı gibi veriler, giyilebilir cihazlarda kişisel veri setleri olarak toplanabiliyor. Bu cihazların çoğunda Bluetooth bağlantısının tercih edildiğini ve siber suçluların toplanan bu veri setlerine erişiminin mümkün olduğunu hatırlatan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcıların giyilebilir cihazlarda güvenliği sağlamak konusunda çaresiz olmadıklarını ve izleyebilecekleri 6 adım olduğunu vurguluyor.

  1. Uygulamaları bilinçli seçin. Hayatınızı kolaylaştırmak için seçeceğiniz uygulamada diğer kullanıcı yorumları sizin için verimli bilgi kaynağı olabilir. İlgilendiğiniz uygulama güçlü ve güvenilir kaynaklardan da öneriliyorsa, güvenlik yönergelerini takip etme ve veri gizliliği yasalarını uygulamaya özen gösterme olasılıkları daha yüksektir.
  2. Gizlilik ayarlarınız önemli. Cihazınızı kullanırken kişisel verilerinizin güvenliği için gizlilik ayarlarının size en uygun şekilde aktif olmasına özen gösterin. Varsayılan ayarları kişiselleştirerek güvenliğinizi sağlamak uygulayabileceğiniz en hızlı adım olabilir.
  3. Gizlilik politikalarına hakim olmanız bilinçli kullanıcı olmanıza katkı sağlar. Giyilebilir teknoloji cihazlarınız sizden rutin olarak topladığı verileri nasıl topladığını ve kullandığını sizinle paylaşmalı. Bu politikaları okumanız cihazı kullanırken istemediğiniz durumlara karşı önlem almanızı kolaylaştırır. Sizinle paylaşılan gizlilik politikasında net olarak anlaşılamayan bilgiler varsa şirketle iletişime geçebilirsiniz.
  4. Konum bilgilerini ne zaman paylaştığınıza dikkat edin. Giyilebilir cihazların özellikle spor gibi kullanım alanlarında konum bilgileri oldukça kritiktir. Cihazları kullanmadığınızda konum bilgilerinizi kapalı tutmanız, siber suçlular tarafından kullanılmasını istemediğiniz, ev ve iş adresi gibi bilgileri korumak için her zaman uygulayabileceğiniz bir önlemdir.
  5. Uygulamanızın gizlilik politikası zaman içinde değişebilir, takipte kalın. Kişisel verilerin korunması uygulamalar için sektörde kendilerini öne geçirerek, kullanıcı deneyim memnuniyetini artırabilecekleri bir alan. Her ne kadar 1. adımda sizi uygulamaya çeken unsur gizlilik politikasının şeffaflığı bile olsa şirketler bu duruşlarını daha sonra değiştirebilir. Düzenli olarak verilerinizin kiminle ve nasıl paylaşıldığını kontrol etmek güvenliğinizi korumanızda pozitif etki yaratacaktır.
  6. Kullanılmayan cihazlarınızı unutmayın. Kullanıcılar artık tercih etmedikleri cihazlardaki dijital varlıklarını silmeyi unutabiliyor. Cihazınızda olan kişisel verilerinizi fabrika ayarlarına dönme yöntemiyle silebilirsiniz ancak verilerinizi kalıcı olarak silmek için uygulamayla iletişime geçmeniz en sağlıklı yol olacaktır.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz