image canon

Canon, görsellerin aktarımını ve depolanmasını kolaylaştıran yeni dijital platformunu image.canon ‘u tanıttı. Platform, Canon fotoğraf makinelerinden fotoğraf ve videoların otomatik olarak bulut ortamına ücretsiz aktarılmasını ve depolanmasını sağlıyor.

Yeni sistem aynı zamanda kullanıcının diğer cihazlara bağlanarak görüntülerin web sitesi veya sosyal medya üzerinden paylaşılmasını sağlıyor.

Fotoğraf teknolojileri her ne kadar dijitalleşse de çekilen görüntülerin aktarımı ve depolanması geleneksel yollarla yapılıyordu. Bu da kullanıcı açısından görüntüleri büyük boyutta ve net görüntüleyebilmek için bilgisayar ve tablet gibi ayrıca cihazlar kullanmaya mecbur bırakıyordu. Bunun yanı sıra görüntülerin depolanması ve aktarımı da yine hafıza kartları veya bağlantı kablolarıyla yapılıyordu. Bu sorunlara çözüm olabilecek ve işlemleri hızlandıracak anlık bir çözüm Canon’dan geldi.

Canon tarafından duyurulan image.canon platformu, kullanıcıların görüntü aktarım, depolama gibi süreçlerini dijitalleştiriyor. Bulut tabanlı sistem anlık olarak görüntü aktarımı sunarken aynı zamanda ücretsiz depolama imkanı da sunuyor. Sistemin en önemli denebilecek yeniliği ise görüntünün sosyal medya platformlarından paylaşılmasına imkan tanıması.

Fotoğraf ve videoların diğer cihazlara ve web hizmetlerine doğrudan aktarılmasını sağlayan image.canon, Canon fotoğraf makinelerinden otomatik olarak bulut ortamında transfer ve ücretsiz depolama sunuyor.

image.canon nedir? image.canon ne işe yarar?

image.canon

image.canon, kullanıcılara iş süreçlerinde kolaylık sağlarken aynı zamanda görsellerin nasıl kullanılacağı konusunda hakimiyet tanıyor. Wi-Fi özellikli bir Canon fotoğraf makinesine sahip olan her kullanıcı otomatik veya manuel olarak görüntü aktarımı yapabilecek. Sistem aynı zamanda görüntüleri Google Drive, Flickr, YouTube benzeri sosyal paylaşım sitelerine de gönderiyor.

Canon yaptığı açıklamada Google ve Adobe entregrasyonunun da en kısa sürede etkinleştirileceğini belirterek, kullanıcıların internete bağlandıklarında arka planda otomatik olarak açılarak görüntü transferi yapabileceklerini duyurdu. Sistem aynı zamanda RAW görüntüleri ve 4K videoları dahil tüm görselleri 30 gün süreyle ücretsiz bir şekilde depolayabiliyor.

image.canon nasıl kullanılır?

Wi-Fi özellikli bir Canon fotoğraf makinesine sahip kullanıcılar, otomatik veya manuel olarak sistemi kullanabiliyor. Fotoğrafçıların sistemi kullanabilmesi için özel PC yazılımı indirme uygulamasını kurduklarında, doğrudan bu bağlantı noktası üzerinden Canon fotoğraf makinelerinden hızlı bir şekilde görüntü aktarabiliyor. Aktarılan görüntüler 30 gün süreyle depolanabiliyor. Sitem, dosyaların orijinal format ve kalitede sorunsuz olarak yüklemeye, uygun uygulama ya da web tarayıcı üzerinden bunlara erişmeye imkan tanıyor. Aktarılan görselleri bilgisayar mobil cihazlar ve sosyal medya platformlarına otomatik olarak iletme imkanı tanıyor. Bu yolla görsellerin sosyal medyada paylaşılmasına ve mail yoluyla direkt paylaşılması mümkün oluyor. Sisteme yüklenen tüm görüntüler ise 30 güne kadar saklanabiliyor. Fakat sistem aynı zamanda 10GB’ye kadar uzun süreli depolama imkanı da tanıyor. Kullanıcılar bu alanda bir yıla kadar seçtikleri dosyaları saklayabiliyor.

Fotoğrafçıların sistemi kullanabilmek için Downloader for image.canon uygulamasını indirmesi ve bir hesap oluşturması gerekiyor. Bu şekilde görüntülerin Mac veya PC’ye aktarımı mümkün oluyor.

Sistem hali hazırda Google Drive, Flickr, YouTube, mail vb sosyal ağlar ile uyumlu çalışıyor. Fakat  Google Fotoğraflar ve Adobe Creative Cloud’a iletme henüz aktif değil. Bu entegrasyonun Haziran 2020’de sağlanması bekleniyor.

Haftalık teknoloji haber bülteni için tıklayınız.