Dünya genelinde uğursuzluk getirmesiyle tanınan ‘’13. Cuma’’ özellikle Hıristiyanların yaygın olarak benimsediği bir batıl inanç olarak biliniyor. Bu yıl Aralık ayının, 13. gününün Cuma’ya gelmesi, bunun üzerine bir de ayın dolunay pozisyonunda olacak olması çoğu kişi için bu gece korku filmi izleneceği anlamını taşıyor. Biz de 13. Cuma’ya ve dolunaya yakışır bir şekilde en iyi 10 korku filmini derledik. 

13.Cuma’nın kötü şans getirdiğine dair inançların çoğu Hıristiyan temelli bir olgudur. İnanca göre Hz. İsa son akşam yemeğini bir Cuma akşamında yemiştir. Son Akşam Yemeği’ne katılan kişilerin sayısının 13 olması da 13. Cuma inancının temeli olarak gösterilebilir. Ancak 13. Cuma’nın kötü şans getirdiği inancı sadece Hz. İsa’nın Son Akşam Yemeği’ni yemesi değildir. Numeroloji’ye göre ise 12 sayısı bütünlüğü simgeliyor; bir yılda 12 ay olması, 12 burç olması, 12 saat sistemi, İsrail’in 12 kabilesi, İsa’nın 12 havarisi, Olimpus’un 12 tanrısı vs. 13 ise düzensiz ve bu bütünlüğü bozan olarak görülüyor ve bu sebepten ötürü şanssızlık ve uğursuzluk getirdiği düşünülüyor. 

13. Cuma’da yaygın olan bir diğer gelenek ise 13. Cuma korku filminden sonra yayıldı. Film, Camp Crystal Lake’te on yıllar önce esrarengiz cinayetlerin yaşandığı, terkedilmiş bir gençlik kampında olanları anlatıyor. Bir girişimci kampı tekrar hizmete açmaya karar vererek yakışıklı delikanlılar ve güzel genç kızlardan oluşan bir kadroyu işe alır. Bir yağmur fırtınası kampı dünyanın geri kalanından soyutladığında korkunç ölümler başlar. Gençler sırayla, korkunç derecede yaratıcı şekilde cinayete kurban gitmektedir. 

1980’de vizyona giren film, 13. Cuma’nın korku filmi sektöründeki başarısını temsil ediyor. Ayrıca 13. Cuma filminden sonra ayın 13. Cuma’sında korku filmi izlemek insanların tercih ettiği bir gelenek haline dönüştü. Biz de hem dolunayın olacağı hem de ayın 13. cuması olan 13 Aralık 2019 için tüm zamanların en iyi on korku filmlerini derledik.

10. Alien (1979) 

Görevini tamamlayarak Dünya’ya dönmeye hazırlanan kargo gemisi Nostromo’nun beş erkek, iki kadın ve bir kediden oluşan mürettebatı özel kabinlerinde uykudadır. Bilgisayarların çevredeki bir gezegende yabancı bir yaşam türü tespit etmeleri üzerine uyandırılırlar. Yasalar, akıllı olabilecek her canlının araştırılmasını emretmektedir. Dallas (Tom Skerritt), Lambert (Veronica Cartwright) ve Kane’den (John Hurt) oluşan ekip, gezegene gittiğinde terk edilmiş bir uzay gemisiyle karşılaşır. Buldukları yumurta benzeri organizmaları incelerken, bir tanesi kırılır ve yengeç benzeri bir yaratık Kane’in yüzüne yapışır. Ekip gemiye döndüğünde Ripley (Sigourney Weaver), Kane’i içeri almakta tereddüt eder. Karantina kuralları çok açıktır. Fakat mürettebat, arkadaşlarını kurtarmak için bu sorumluluğu alır.

9. Storm of the Century (1999)

Stephen King‘ in aynı isimli romanından uyarlanan Yüzyılın Fırtınası – Storm of The Century – küçük bir ada kasabasına büyük bir fırtınayla beraber gizemli bir yabancının gelmesiyle yaşanan olayları anlatıyor.

8. Rec – Ölüm çığlığı (2007)

Genç bir TV muhabiri olan Angela ile haber kameramanı Pablo, itfaiyecileri konu edinen bir program hazırlamaktadırlar. Oldukça sıkıcı geçen program bir telefonun gelmesiyle hareketlilik kazanır. Yaşlı bir kadının geçirdiği ev kazası ile ilgili gelen bu ihbar üzerine Angela ve Pablo itfaiyecilerin peşine takılır.

 

7. Cehenneme Bir Adım (2005)

Film katıldıkları bir mağara keşfi sırasında yeraltında kısılı kalan bir grup kadının hikâyesini anlatır. İnsanbenzeri yaratıkların saldırısına uğrayan, kadınlar hayatta kalmaya ve mağaradan kaçmaya çalışırlar.

6.The Thing (1982)

Şey veya orijinal adıyla The Thing John Carpenter tarafından yönetilen, Bill Lancaster tarafından yazılan ve başrolünde Kurt Russell’ın bulunduğu 1982 yapımı Amerikan bilim-kurgu korku filmidir. Film, adını diğer organizmaları taklit edebilen dünya dışı bir yaşam formuna ithafen almıştır.

5. Night of the Living Dead (1968)

Yaşayan ölülerin gecesi, yani orijinal adıyla “Night of the Living Dead” George A. Romero tarafından yönetilen 1968 yılı ABD yapımı bağımsız kült bir zombi filmi. … Bir yandan zombilerden korunmaya çalışırken bir yandan kendi içlerinde de çekişmeler yaşayan grubun iç çatışmalarına da şahit oluruz.

4. Şeytan (1973)

Yeni filminin çekimleri sırasında 12 yaşındaki kızı Regan’ın tuhaf eylemler sergilemeye başladığını fark eden aktris Chris MacNeil, kızını doktora götürür. Doktorlar beyninde geçici bir hasar olabileceğini söyleseler de bu vaka daha önce rastlanmamış türdendir. Bir seri tıbbi testten sonra küçük kızın hiçbir sorunu olmadığı ortaya çıkar. Ancak Regan’ın tuhaf halleri sona erecek gibi değildir. Küçük kız son derece şiddetli bir şekilde titremekte, garip sesler çıkarıp hiçbir anlamı olmayan hareketlerde bulunmaktadır. Bu ürkütücü durum karşısında çaresiz kalan Chris, kızını aynı zamanda psikiyatr olan Peder Merrin’e götürür. Peder, Regan’ın içine şeytan girdiğini tespit edecek, aile çaresizce bu durumdan kurtulmaya çalışacaktır.

Korku-gerilim sinemasının en esaslı öncül filmlerinden biri olan ‘Şeytan’ William Peter Blatty’nin aynı isimli romanından uyarlanmıştır.

3. Ritüel (I) (2019)

Dani ve Christian genç bir çifttir. Üniversite arkadaşlarıyla birlikte İsveç’in küçük bir köyünde düzenlenen Midsommar festivaline katılma planı ile tatile çıkarlar. İlişkileri de çok da iyi gitmeyen çift, bu tatil ile kendilerine ve ilişkilerine son bir şans vermek isterler. Ancak, o çok huzurlu olduklarını düşündükleri yerde, aslında kaçışı olmayan bir cehenneme düştüklerini daha sonra anlayacaklardır. 90 yılda bir gerçekleşen gizli bir Pagan ayinin kurbanı olmuşlardır.

2. Ayin (2018)

Graham ailesinin en büyüğü Ellen öldüğünde, ailenin geri kalan üyeleri kökleriyle ilgili korkutucu sırlardan haberdar olmaya başlarlar. Daha fazlasını öğrendikçe, kendilerine miras kalan bu kaderden kurtulabilmek için daha da umutsuzca çabalamaya başlarlar. Kendini dış dünyaya fazla açmamış annelerinin sakladıkları sırlar, ölümcül sonuçlar doğuracaktır.

1. Cinnet (1980)

Cinnet, yazar Jack Torrance’ın, kış sezonunda kapalı olan Overlook Oteli’nin bakımını üstlenerek, ailesiyle birlikte otele taşınması sonrasında gelişen metafiziksel olayları konu alır. Jack’in doğaüstü sezgilere sahip olan küçük oğlu, zamanla otelin içerisinde yalnız olmadıklarını, geçmiş ve gelecekten gelen hayaletlerle birlikte yaşadıklarını görür ve ailesini buna inandırmaya çalışır. Aile bir kar fırtınası sebebiyle dağda konuşlanan bu otelde mahsur kaldığındaysa Jack doğaüstü varlıklar tarafından ele geçirilir ve yavaş yavaş aklını kaybetmeye başlar.