Mediterra Capital Finansal Teknoloji
Okuma Süresi
2 dakika

Türkiye’de yatırım yapan özel sermaye fonu Mediterra Capital, finansal teknoloji şirketi Paycore’un çoğunluk hisssesini satın aldı. 330 milyon euro’luk fonu yöneten Mediterra CapitalPayCore’da altyapı ve insan kaynağına yatırım yaparak yurt içinde ve dış pazarlarda yapacağı atılımla şirketi bölgesel bir güç haline getirmeyi hedeflediğine işaret etti. Hisse satışı ile birlikte PayCore’da son dört yıldır CEO olarak görev yapan Turgut Güney de koltuğu Ali Kançal’a devretti. 

Paycore, kısa bir süre önce bünyesinde önemli bir hisse değişimi yaşandığını duyurdu. Aktarılan detaylara göre; Türkiye’de yatırımlar yapan özel sermaye fonu Mediterra Capital tarafından finansal teknoloji şirketi PayCore’un çoğunluk hissesini satın almak üzere yapılan başvuru, düzenleyici kurumlar tarafından uygun görülerek onaylandı. Hisse devrinin onaylanmasıyla sonuçlanan süreç, 27 Nisan 2021 tarihinde imzalanan nihai anlaşmayla tamamlandı. MV Holding ve Revo Capital’inPayCore’daki hisse sahipliklerinin ise aynı şekilde devam edeceği belirtildi. 

Cirosunu 2018 ve 2020 yılları arasında iki katına çıkarman ve bu dönemde “processing” alanında önemli bir şirket satın alımı gerçekleştiren PayCore, yatırımcıların dikkatlerini üzerine topladı. Şirket, kurucu ortaklarının 12 farklı ülke ve sektörde 30’un üzerinde yatırım deneyimi bulunan ve bugün 330 milyon euro’luk bir fonu yöneten Mediterra Capital tarafından Türkiye’de yatırım yapılan 14’üncü şirket oldu. Kurulduğu 2010 yılından bugüne kadar Glasshouse, Logo Yazılım, Mobiliz ve Mikro Ödeme gibi teknoloji yatırımları yapan Mediterra’nın, bu yatırımlar altında 10 ilave şirket satın alım deneyimi olduğu kaydedildi. Mediterra, teknoloji sektöründeki deneyimlerini kullanarak PayCore’u bölgesel bir güç haline getirmeyi amaçladığına işaret etti.  

PayCore CEO’su Turgut Güney, koltuğu Ali Kançal’a devretti

PayCore

Diğer yandan; hisse satışına paralel olarak son dört yıldır hissedar kimliğinin yanı sıra PayCore bünyesinde CEO olarak görev yapan Turgut Güney de koltuğunu, Ali Kançal’a devretti. Turgut Güney, konuya ilişkin açıklamasında “Bizler bu değişimi sadece bir hisse devri olarak değil, müşterilerimiz, çalışanlarımız ve iş ortaklarımız için yeni bir dönemin başlangıcı olarak görüyoruz. PayCore’un global bir teknoloji şirketine dönüşüm yolculuğu, yeni ortaklık yapısı, çevik şirket kültürü ve inovatif çözümleriyle hızlanacak” ifadelerine yer verdi.  

PayCore’un yeni CEO’su Ali Kançal ise şu şekilde konuştu:PayCore bugün 400’e yakın profesyoneli ile ödeme sistemleri sektöründe Türkiye’nin lider finansal teknoloji şirketi konumunda. Türkiye kartlı ödemeler pazarında lisanslama ve processing yöntemleri ile bugün kredi kartıyla yapılan her 3 ödemeden 1’i ve POS’lardan kabul edilen her 2 işlemden 1’i PayCore çözümleri üzerinden geçiyor. 2020 yılında, toplam 2 milyar adet finansal işlemi process ederken, çözüm ve hizmetlerimizi 35’ten fazla ülkeye ihraç ettik. Küresel olarak ödeme sistemleri sektöründeki hızlı gelişmeler hem ülkemizde hem de yurt dışında sürdürülebilir bir büyüme yakalamamızı sağlayacak önemli fırsatlar ortaya çıkarıyor. PayCore’a yapacağımız insan kaynağı ve altyapı yatırımlarımız sayesinde mevcut ve potansiyel müşterilerimizin iş önceliklerini çok iyi anlayıp, en yüksek teknolojiye sahip rekabetçi çözümler sunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de liderliğimizi korurken, yurt dışında da odaklanacağımız pazarlarda organik büyümenin yanı sıra iş ortaklıkları ve şirket alımlarıyla iş hacmimizi ve müşteri bazımızı artırmayı hedefliyoruz.”  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Teknoloji girişimleri için 60 milyon Euro’luk can suyu

Özel Röportaj: Moneye Uygulaması, 9 Ayda Yaklaşık 60 Bin Kullanıcının Hayatına Dokundu 

Mastercard, ‘Karbon Hesaplama Aracı’ İsimli Yeni Hizmetini Tanıttı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz