Uzaktan çalışan kişilerin artış gösterdiği bu dönemde, kullanıcıların bilgisayarlardaki iş dosyaları gibi kritik veriler ve kişisel bilgisayarlar siber tehditlerle daha fazla karşı karşıya kalıyor. Zyxel ’in yeni ürünü Sandboxing pahalı güvenlik önlemlerine bir alternatif olarak ortaya çıkıyor.

Kurumların, siber tehditleri önleyebilmek için ofis içi altyapıda olduğu gibi uzaktan çalışma ortamları için de aynı seviyede ve yoğunlukta siber güvenlik tedbirleri almaları gerekiyor. Bu kapsamda, Sandboxing yöntemi, cihazları ve dosyaları ayrı ve izole korumasıyla, pahalı çözümlere kıyasla etkin bir koruma alternatifi sunuyor.

Pandemi siber saldırılar için bir katalizöre mi dönüştü?

Güncel Monstercloud raporuna göre, FBI, ağustosa kadar Siber Departmanları üzerinden 4000’e yakın şikayet aldı ve bunun büyük bölümünü, oltalama ya da sosyal mühendislik yöntemleriyle gerçekleştirilen COVID temalı saldırılar oluşturdu. Kaydedilen saldırı sayısı, uzaktan çalışmaya halen uyum sağlamaya çalışan bireylere ve şirketlere yöneltilen saldırıları içermiyor.

Zyxel Sandboxing nedir, nasıl koruma sağlar?

Sandboxing tekniği, zararlı yazılım içerebilecek potansiyel olarak tehlikeli dosyaların izole edilmesini tanımlamaktadır. Aslında tehdit diğer cihazlardan ve dosyalardan uzak tutularak, zararlı ya da hatalı işleyen programların ağa zarar vermesi önlenir. Benzer şekilde sandbox hizmetleri de test uygulamalarında yaygın şekilde kullanılarak, yazılım dağıtılmadan önce içerisindeki hataların bulunmasında rol oynamaktadır.

Etkin bir siber güvenlik stratejisi için bu adımları izleyin

Pandeminin başlarında, siber güvenlik birçok kurum için ek bir düşünceydi. Ani bir şekilde, toplu olarak uzaktan çalışmaya geçiş, birçok kurumun öncelikleri arasında bocalamasına sebep oldu. İlk öncelik sadece işi kurtarmak değil, çalışanların işlerini kurtarmak oldu. Ancak çoğu işletme uzak güvenlik altyapısı kurmanın zararlı yazılım bulaşma olasılığını azalttığını kısa sürede farkına vardı.

Siber güvenlik yatırımları yapmaya devam edin

Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin en etkin siber güvenlik sistemlerini kullandığından emin olmak için, şirketlerin güvenlik korumasına yatırım yapmaya devam etmeleri gerekiyor. Bu konuda parasal ve zamansal yatırım yapmak, gerekli yazılımları kurmak ve çalışanları eğitmek, şirketlerin gelecekte ciddi boyuttaki itibari ve finansal zarardan korunmasını sağlıyor.

VPN çözümünü firewall ile destekleyin

Kurumların ve çalışanlarının yeni uzaktan çalışma konseptine uyum sağlaması, kurumların mobil ve dağıtık kullanıcıları güvenli ve hızlı bir şekilde kurumsal kaynaklara eriştirmesi için bir VPN çözümü devreye almaları, kritik önem taşıyor. Tüm bunlara ek olarak, firewall’larla zafiyet oluşturabilecek açık WiFi ağları üzerinden bağlantı kuran çalışan cihazlarının harici erişimini engellemek gerekiyor. Firewall’lar, bilgisayarları ve ağları koruma kalkanına alarak potansiyel tehditlerden koruyor.

Firewall ya da birleşik tehdit yönetimi (UTM) cihazları bir dosyanın tamamen güvenli olduğundan ve zararlı kod içermediğinden emin olamadığında, bu dosyayı sandbox’a taşır.

Sandboxing yönteminden faydalanın

Sandboxing yöntemi, bilinmeyen tehditlerin yayılmasını önlemedeki en etkin yollardan birisini sağlar. Genellikle iyi gizlenmiş zararlı kodlar içerebilecek dosyaları tanımada kullanılsa da geleneksel statik güvenlik mekanizmalarının tanıyamadığı yeni tip zararlı yazılımları bulut zekası ile teşhis edebilir. Bulut tabanlı sandbox çözümlerindeki zeka bileşeni, pahalı bir test uygulamasına olan gereksinimi ortadan kaldırır. URL’ler, indirilen dosyalar ya da kodlar sandbox içerisinde test edildiğinde, tüm bağlı ağ cihazlarından tamamen ayrılırlar.

İlginizi Çekebilir:

‘Black Friday’ Döneminde Siber Saldırılar 3 Kat Arttı 

Seyahat, Konaklama ve Perakende Sektörlerine 60 Milyar Siber Saldırı Gerçekleşti

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz