Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaDijitalTikTok - ABD Gerilimi Bitecek mi? TikTok Avrupa'ya Taşınıyor

TikTok – ABD Gerilimi Bitecek mi? TikTok Avrupa’ya Taşınıyor

TikTok – ABD gerilimi her geçen gün tırmanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin hedefinde olan TikTok, Avrupa pazarındaki varlığını güçlendirmek için ilk Avrupa veri merkezini kurmayı ve küresel genel merkezini Avrupa’ya taşımayı düşünüyor. TikTok, bu kararını açıklamasının ardından Almanya’nın “finans başkenti” olarak bilinen Frankfurt’tan önemli bir davet aldı. 

Son dönemde yeniden ABD Başkanı Donald Trump’ın hedefi olan TikTok, sorunun üstesinden gelmek için çözüm arıyor. TikTok’un çatı kuruluşu Bytedance, şirketin merkezini yeniden yapılandırmayı ve bu şekilde sorunların üstesinden gelecek bir çözüm yaratmayı hedefliyor.

Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine bir açıklama yapan Frankfurt Belediye Başkanı Peter Feldmann, TikTok’a küresel merkezini Frankfurt’ta kurmaları için çağrıda bulundu. Feldmann, Frankfurt’un küresel internet merkezlerinden biri olduğunu ve çok sayıda veri merkezine ve birçok Çin sunucusuna ev sahipliği yaptığını söyledi. Feldman, açıklamasında Frankfurt’un bilişim teknolojisi şirketleri için ideal bir yer olduğunu da vurguladı.

Bu ayın başında TikTok’un bağlı olduğu Bytedance şirketi, ABD dışındaki büyük pazarlarda TikTok merkezini yeniden kurmayı düşündüğünü belirten bir açıklama yaptı. Kulislerde TikTok küresel merkez olarak Londra veya Dublin’i seçeceği konuşuluyor ancak birçok gelişmiş Avrupa şehri de bu listeye dahil olmak istiyor. 6 Ağustos’ta TikTok, Avrupa’nın ilk veri merkezini İrlanda’da kurmak için 500 milyon dolar harcayacağını duyurdu. Ek olarak TikTok Avrupalı yaratıcıları içerik oluşturmaya teşvik etmek için 70 milyon dolarlık bir fon başlattı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

TikTok – ABD Gerilimi : TikTok ABD’de Yasaklandı mı ?

Donald Trump, kısa bir süre önce Çin merkezli sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat’in ABD’li şirketlerle herhangi bir iş yapmasını yasaklayan iki adet kararname imzalamıştı. Aktarılan son gelişmelere göre; TikTok, bu kararnamelere ilişkin olarak Trump hükumetini dava etme kararı almıştı. Öte yandan Trump, Çinli şirketin ABD operasyonlarını ABD’li bir şirkete satılmaması halinde platformun ülkede yasaklanacağını açıklamış ve süre vermişti. Bu gelişmelerin ardından Microsoft ve Twitter, TikTok’un ABD operasyonunu satın almak için harekete geçmişti

İlginizi Çekebilir:

TikTok, Trump Hükumetini Dava Etmeye Hazırlanıyor 

Microsoft’tan Sonra Twitter da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR