Okuma Süresi
1 dakika

Yılın son ayına girdiğimiz bugünlerde, firmalar ‘en’leri açıklamaya başladı. Tarayıcı sektöründe de 2019’un ‘en’leri belli oldu. Tahmin edilebileceği üzere Google Chrome birinciliğini koruyor.

Listenin birinci sırasında elbette ki Google Chrome var. Tarayıcı sektöründe liderliğini sürdürmeye devam eden Chrome’un tahtı kolay kolay sarsılacağa benzemiyor. Ancak, tarayıcı sektörünün birincisi olan Chrome da zaman zaman kullanıcı kazanıp kaybediyor. Bu dalgalanmalar Chrome’un ilk sıradan düşmesine sebep olmuyor. Pazar payının 67,2’sine sahip olan Google Chrome listede yine en üstte yer aldı.

Microsoft’un internet tarayıcısı olan Edge ise kasım ayındaki küresel pazar payını yüzde 12,8 ile kapattı. Microsoft asıl merak edilen internet tarayıcısı, Google Chrome ile aynı tabana sahip olacak yeni Edge’i yakın zamanda kullanıcılara sunacak. Tüketicilerin Chromium tabanlı Edge’i nasıl karşılayacağı ise oldukça tartışmalı. Ancak kullanıcılara sunulması beklenen yeni Chromium tabanlı Edge’in hız ve düşük bellek bakımından sevileceği düşünülüyor.

Mozilla Firefox cephesinde ise kullanıcı kayıpları mevcut. Ancak 0,5’lik olan bu kayıp Mozilla Firefox’u pek de etkilemedi. Pazar payının yüzde 8,2’ini elinde bulunduran Mozilla Firefox kasım ayını belirtilen yüzdeyle kapatmış oldu. Küçük de olsa yaşadığı kayıpları telafi edebilmek adına geliştirici ekibin yeni özellikleri tarayıcıya eklediği biliniyor. Ancak bu yeniliklerin kullanıcı tercihini ne kadar etkileyeceği ise tartışmalı.

Kullanıcıların tercihleri uzun yıllardır olduğu gibi Google Chrome, Edge ve Mozilla Firefox arasında gidip geliyor. 2019 yılında da Chrome’un yerine geçebilecek bir tarayıcı söz konusu olmadı. Ancak değişen internet kullanımı alışkanlıkları da göz önüne alındığında önümüzdeki yıl ne olacağı merakla bekleniyor.