Okuma Süresi
1 dakika

Senede 3 yeni modelini görmeye alıştığımız Apple, 2020 yılında 5 farklı model ile karşımıza çıkabilir.

Apple analisti olan Ming-Chi Kuo’ya göre, firma 2020’nin ilk yarısında yeni bir iPhone SE 2’yi satışa sunacak. Yılın geri kalanında ise Apple, yeni 4 iPhone modeli çıkartmayı planlıyor.

Kuo’nun, Apple’ın gelecek planları hakkındaki raporlamaları oldukça etkileyici bir sicile sahip olduğundan analistin söyledikleri kitleler tarafından büyük ölçüde doğru bulunuyor. Kuo’nun aktardığına göre tüketiciler 2020 senesinde 4’ü üst segment, 5 farklı iPhone’la buluşabilecek.

Rapora göre, 2020’nin başlarında piyasaya sürülmesi beklenen iPhone SE 2 modeli çerçeveli 4,7 inçlik ekranla gelecek ve Touch ID home butonuyla iPhone 8’e benzemesi bekleniyor. Ancak cihazın iPhone 8’den farklı olarak daha hızlı bir A13 yongaya ve 3 GB RAM’e sahip olacağı düşünülüyor. Kuo’ya göre tıpkı orijinal SE’de ve iPhone 8’de olduğu gibi cihazın arka tarafında tek bir kamera bulunacak. Üst model iPhone’ların ise yeni metal çerçevesi ve düz kenarlarıyla iPhone 4’e benzemesi bekleniyor.

Yılın yarısından sonra ise Apple biri 6.7 inç, diğerinin ise 5.4 inç olması beklenen yeni modeller çıkaracak. Kuo ayrıca 6.1 inçlik ekranla gelmesi planlanan 2 farklı model daha olduğunu aktardı. Dört telefonda da OLED ekran kullanıldığı ve cihazlarda 5G desteği olacağı raporda yer alıyor. Cihazların en büyük farkları ise kameralar olacak.

5.4 inç ve 6.1 inç telefonların çift arka kameraya sahip olduğu söylenirken, üst seviye 6.1 inç ve 6.7 inç iPhone’ların üç arka kamerayla geleceği belirtildi. Ayrıca dört yeni cihazın tasarımının iPhone 4’e benzeyeceği düşünülüyor.

Apple analisti Kuo’nun yeni iPhone’lar hakkındaki yorumlarına şirketten henüz bir açıklama gelmedi.

Kuo’nun raporlarında konu edinilen 2020 model iPhone’lar ise şöyle:

4,7 inçlik iPhone SE 2: LCD ekran, tek arka kamera, 5G desteği yok
5,4 inçlik iPhone 12: OLED ekran, çift arka kamera, 5G desteği var
6,1 inçlik iPhone 12: OLED ekran, çift arka kamera, 5G desteği var
6,1 inçlik iPhone 12 Pro: OLED ekran, üç arka kamera, 5G desteği var
6,7 inçlik iPhone 12 Pro Max: OLED ekran, üç arka kamera, 5G desteği var