OPPO, Çin Uluslararası Endüstriyel Tasarım Fuarı’nda, ‘Yeni Tasarımlar, Yeni Trendler, Yeni Momentum’ temasıyla çok sayıda yeni kavramsal tasarımını sergiledi. Şirket, ayrıca OPPO X 2021 konsept telefonu “Slide Phone”u da bir kez daha gösterdi.

OPPO, Çin’de düzenlenen ve endüstriyel tasarıma odaklanan Çin Uluslararası Endüstriyel Tasarım Fuarı’na (CIIDE) katıldı. Dördüncü kez düzenlenen ve ‘Yeni Tasarımlar, Yeni Trendler, Yeni Momentum’ temasıyla gerçekleşen fuarda OPPO, insan merkezli tasarım felsefesine dayanan çok sayıda yeni kavramsal tasarımı sergiledi. Tasarımlar, Oki Sato’nun kurduğu Japon endüstriyel tasarım stüdyosu nendo tarafından OPPO için oluşturuldu. Bu adım, gelecekteki tasarım olanaklarını araştıran OPPO ve nendo arasındaki yakın iş birliğinden kaynaklanıyor. OPPO ayrıca, şirketin kuruluşundan itibaren meydana gelen etkileşimi, form tasarımındaki ve kullandığı malzemelerdeki benzersiz anlayışını ve keşfini vitrine çıkararak klasik ürün tasarımlarını da gözler önüne serdi.  

OPPO’nun tasarım alanındaki buluşları kamera teknolojilerini de kapsıyor. 2014 yılında OPPO, dünyanın ilk motorlu döner kameraya sahip akıllı telefon modeli N3’ü duyurdu. 2018’de, etkinleştirildiğinde telefonun içinden kayar tasarımlı bir kameranın çıkmasını sağlayan, tam ekrana sahip akıllı telefon modeli Find X’i tanıttı. Bu inovasyon, ön ve arka kameralar ile sensörlerin de dahil olduğu 11 bileşeni entegre ediyor. Bu %93,8’lik bir ekran / gövde oranıyla sonuçlanıyor. 2019 yılında ise OPPO, akıllı telefon endüstrisinde yeni tasarım fikirlerine ilham veren benzersiz pivot yapıya sahip Reno 10x Zoom’un tanıtımıyla fark yarattı. 

OPPO genişletilebilir akıllı telefon: OPPO X 2021

OPPO, geçtiğimiz ay düzenlenen INNO DAY 2020 etkinliğinde duyurduğu OPPO X 2021 genişletilebilir konseptli akıllı telefon ile farkını bir kez daha gösterdi. Konsept ürünün genişletilebilir ekranının boyutu belirli bir aralık kapsamında ayarlanabiliyor. Geleceğin ürünleriyle insanların nasıl etkileşim kurabileceği konusunda yeni bir bakış açısı sunuyor. 

Çin Uluslararası Endüstriyel Tasarım Fuarı’nda OPPO, önde gelen Japon endüstriyel tasarım stüdyosu nendo ile birlikte üzerinde çalıştığı ‘kızaklı telefon’ ve ‘music-link’ tasarımlarını sergiledi. ‘Kızaklı telefon’ fikri, OPPO ve nendo’nun akıllı telefon kullanıcılarının çevrelerindeki dünyayla etkileşimde bulunmak için giderek daha fazla akıllı telefonlarına güvendiklerini keşfetmesinden ortaya çıktı. Akıllı telefon, işlevselliği daha fazla desteklemek için, ölçüsü daimi olarak artan bir şekilde tasarlandı. Diğer bir yandan daha büyük telefonlara yönelik bu eğilim, kullanıcılar için giderek artan bir endişe haline geldi. Bu anlayışla ortaya çıkarılan ‘kızaklı telefon’ konsepti, aynı yönde katlanan menteşelerle tutturulmuş üç katlanabilir ekran ile tasarlandı. Kullanıcılara ihtiyaç duyulduğu halde akıllı telefonun formunu değiştirme esnekliğini göstermek, onların istedikleri zaman boyutunu değiştirme olanağından yararlanmalarını sağlıyor. Buna ek olarak, telefona gömülü olarak gelen bir kalem, kullanıcıların telefonları iş amaçlı ya da daha karmaşık görevler için kullandıklarında üretkenliğini geliştirmelerine imkan sunuyor.

OPPO’nun yeni koleksiyon ürünleri

OPPO ve nendo’nun diğer kavramsal tasarımı olan ‘music-link’, akıllı saat, yapay zeka hoparlörü, taşınabilir şarj cihazı ve kablosuz şarj cihazını kapsayan bir çift kablosuz kulaklık etrafında toplanan bir ürün koleksiyonu. Tüm ürünler, günümüz kullanıcılarının estetik değerlerini yansıtan şık bir organik formda tasarlandı. Kablosuz kulaklıklar ve taşınabilir şarj kutusu, yapay zeka hoparlöre yerleştirildiğinde, kullanıcılar kulaklıktan hoparlöre geçişte kusursuz bir müzik deneyiminin keyfini çıkarabiliyor. Ürünler arasındaki bu farklı tasarım ve taşınabilirliğe yapılan vurgu, OPPO’nun teknoloji ile olan entegrasyonu ve tasarım felsefesinde merkeze insanı koymasını yansıtıyor. 

Estetik ve inovasyonun mükemmel sinerjisini takip eden bir kaşif olarak OPPO, tasarım ve inovasyonu birlikte üretmek için endüstriyel tasarım merkezi kurdu. Merkez, 22 Kasım 2019’da Çin’de Ulusal Endüstriyel Tasarım Merkezleri tarafından onaylandı. OPPO’nun son teknoloji ürün tasarımı da endüstri tarafından iyi karşılandı ve kabul edildi. Bu yıl OPPO Find X ve Reno3 Pro, 2020 İyi Tasarım Ödüllerini (Good Design Awards) kazandı. OPPO Find X2 Pro, Çin Cep Telefonu Tasarım Yarışması’nda (China Mobile Phone Design Competition) Swan Ödülü’nü kazandı. OPPO, ürün tasarımına odaklanmaya, bunun da ötesinde teknoloji ve estetiğin insanlar, cihazlar ve çevrelerindeki dünya arasında daha yakın ilişkiler oluşturmak için nasıl entegre edilebileceğini keşfetmeye devam edecek.

İlginizi Çekebilir:

OPPO Reno5 Serisi Dikkat Çeken Özellikleriyle Tanıtıldı

Oppo, Kamera Modülü Çıkarılabilen Bir Akıllı Telefon Üzerinde Çalışıyor 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz