Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaHaberOPPO, Ekran Altı Kamera Teknolojisini Tanıttı

OPPO, Ekran Altı Kamera Teknolojisini Tanıttı

OPPO, son zamanlarda sık sık duymaya başladığımız ekran altı kamera teknolojisini tanıttı. Yeni nesil ekran altı kamera teknolojisi ile birlikte telefonlar, hem ekran hem de kamera kalitesinden ödün vermeden çalışmaya devam ediyor.

Türkiye’de de üretim yapmaya başlayan OPPO, akıllı telefon teknolojileri için bir süredir söz edilen ekran altı kamera teknolojisini tanıttı. OPPO tarafından tescillenmiş yapay zeka algoritmaları ile birlikte yeni teknoloji, hem kamera hem de ekran performansından ödün vermeden çalışmaya devam ediyor.

Yeni ekran altı kamera teknolojisi, bu teknolojinin ilk aşamalarından bu yana üreticilerin karşılaştığı problemleri çözmüş durumda. Akıllı telefon üreticileri, uzun zamandır ekran altına kamera yerleştirmek için inovasyon çalışmalarında bulunsa da, kameranın üzerine gelen ekranın alanında tutarsız görüntü kalitesi oluşuyordu. Aynı zamanda da kameranın çekim kalitesi, önünde bulunan ekstra bir ekran sebebi ile pek de bekleneni veremiyordu.

OPPO tarafından tanıtılan yeni ekran altı kamera teknolojisi ise tüm bu problemlere çözüm getirmeyi başarıyor. Şirket tarafından belirtilenlere göre yapay zeka algoritmaları ve şeffaf kablolama bu konuda yoğun bir şekilde kullanılıyor.

oppo-kamera-min

OPPO Yenilikçi Ekran Teknolojisi

OPPO, ekran altı kamera çözümünde performanstan ödün vermemek için birçok yenilikçi teknolojiye başvuran bir marka. Bunlardan ilki, tamamen yeni piksel geometrisi olarak gösteriliyor. Örneğin 400 PPI’lık bir görüntü sağlamak için her bir pikselin boyutu küçülürken, piksellerin toplam sayısı azaltılmıyor.

Ayrıca OPPO, geleneksel olarak ekranlarda kullanılan kablolama malzemesini değiştiriyor. Şirket, tamamen şeffaf malzemeler ile ekran içerisinde ve altına kablolama yaparak, kameranın görüntüsünü hiçbir şekilde engellemiyor. Ayrıca yeni teknoloji ile kabloların genişliği %50 oranında azaltılmış durumda.

Standart ekran teknolojilerinde, ekranın altında bulunan her 2 pikseli yönetmek için 1 piksel devresi bulunuyor. Bu durumun aksine OPPO, ekran altı kameranın bulunduğu bölgede her 1 piksel için özel piksel devresi kullanıyor. Bu çözüm ile birlikte, kameranın denk geldiği ekran alanında hiçbir görüntü kaybına sebebiyet vermemiş oluyor.

oppo-kamera-ekran-min

OPPO Yeni Yapay Zeka Algoritmaları

Tabii ki ekran altı kamera teknolojisinde çözülmesi gereken tek problem ekran değil. Kamera tarafında ise OPPO, ABD içerisinde sahip olduğu araştırma enstitüleri ile birlikte net olmayan görüntüler ve görüntü parlaması gibi problemleri yapay zeka yardımıyla ortadan kaldırdı. Bilindiği üzere ekran altı kamera yerleşimlerinde en büyük problem, kameranın net görüntü verememesi ya da görüntünün çok parlak gözükmesi oluyordu.

Ayrıca şirket, ışığın ekrandan geçmesi esnasında olan kırılmanın neden olduğu problemleri kontrol altına alabilmek için, on binlerce görüntü kullanarak yapay zeka destekli kırılma azaltma modelini kullanıyor. Bu sayede kamera, ışığın kırılması konusundan minimum düzeyde etkilenecek.

Akıllı telefon kullanıcıları, ekran gövde oranı ve çentiksiz ekran konusunda taleplerini artırdıkça, üreticiler de bu konuda çözüm getirmek için yeni yollar arıyor. Bu şirketlerden birisi olan OPPO, 2018 yılından bu yana 200’den fazla patent başvurusunda bulundu. Ayrıca şirket yetkilieri, ekran altı kamera teknolojileri konusunda Ar-Ge çalışmalarına tüm hızıyla devam edeceğinin de altını çizdi.

İlginizi Çekebilir:

OPPO Akıllı Telefonları Bellek Genişletme Özelliğiyle Geliyor

OPPO, İlk 6G Raporunu Yayınladı: Yapay Zeka Etkileşimi Artacak!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR