3 Boyutlu Yazıcıyla Okul

3 boyutlu yazıcıyla basılan okul projesi, 2021 yılının ikinci yarısında Madagaskar’da hayata geçirilecek. ABD merkezli ‘Studio Mortazavi’ isimli bir mimarlık firması ve ‘Thinking Huts’ isimli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından geliştirilen projenin inşaatına, bu yılın yaz aylarında başlanacak. Bir üniversite kampüsünün parçası olarak hizmete sunulacak olan okul, dünyadaki ilk üç boyutlu baskıyla inşa edilen okul olacak.  

ABD merkezli ‘Studio Mortazavi’ isimli bir mimarlık firması ve ‘Thinking Huts’ isimli kâr amacı gütmeyen bir kuruluş, 3 boyutlu yazıcıyla basılan bir okul projesi için iş birliği yaptığını duyurdu. Projenin, 2021 yılının ikinci yarısında Madagaskar’da hayata geçirileceği ifade edildi. Okul için kullanılacak olan yazıcının ise betonarme malzeme için üç boyutlu baskı çözümleri geliştirmekte uzmanlaşmış Finlandiya merkezli Hyperion Robotics’ten geleceği dile getirildi. Yetkililer, okulun inşaatına bu yılın yaz aylarında başlanacağına işaret etti. Pandeminin kamu sağlığı için bir tehdit olmaktan çıkması durumunda da okulun, öğrencilere hizmet vermeye başlayacağı belirtildi.  

3 Boyutlu Yazıcıyla Okul

Aktarılan detaylara göre; üç boyutlu yazıcı teknolojisiyle üretilen okul, Madagaskar’ın güneyindeki bir üniversite kampüsünde inşa edilecek. ‘Studio Mortazavi’ ve ‘Thinking Huts’ arasındaki iş birliğinden doğan proje, yüz yüze eğitim için gerekli olan fiziksel alanların inşasındaki maliyeti büyük oranda düşüren üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde eğitime global erişimi artırmayı hedefleyecek. Proje, başlangıçta yalnızca Madagaskar’da hayata geçirilse de inşa edilen okul, bir pilot okul olma niteliği taşıyacak ve çeşitli ülkelerde de benzer projeler yürütülecek.  

İnşaat tamamlandığında okul, dünyadaki ilk 3 boyutlu baskıyla inşa edilen okul olacak

3 Boyutlu Baskıyla Okul

Diğer yandan; 230 metrekarelik tek katlı bir mimariye sahip olan okul, 20 üniversite öğrencisine ev sahipliği yapacak. Okulun modüler tasarımı ise bal peteğini andıracak. Modüldeki her bir bölme; iki tuvaletli bir büyük oda, bir küçük oda, bir ön giriş ve bir arka girişten oluşacak. Sınıflar, bilim laboratuvarları ve dans stüdyoları gibi farklı işlevlere de hizmet edecek olan yapı, gerektiğinde genişleyebilen esnek bir tasarım sunacak. İnşaat tamamlandığında okul, dünyadaki ilk 3 boyutlu baskıyla inşa edilen okul olacak. Pilot projenin ardından Madagaskar’daki topluluklarla ortaklaşa olarak başka okullar da inşa edilecek. Okulun çatısı ise güneş panelleri ile donatılacak. Böylelikle okul ve okulun demirbaş ekipmanları, güneş enerjisiyle çalışacak.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türk Girişim Şirketi 3 Boyutlu Görüşme Teknolojisi Geliştirdi

3 boyutlu destek ekibi, Covid-19 ile mücadele için destek bekliyor!

Facebook yeni yapay zekasını duyurdu: 2 boyutlu nesneleri 3 boyutlu hale getirecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz