Reçetesiz COVID-19 Testi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), dünyanın reçetesiz satın alınabilen ilk COVID-19 testi için olağanüstü hal onayı verdiğini duyurdu. ‘Cue Health’ tarafından geliştirilen testin, ev ortamında yapılabildiği ve nazal yoldan alınan numune ile 20 dakikada sonuç verdiği ifade edildi.  

FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi), dünyanın reçetesiz olarak satın alınabilen ilk COVID-19 testi için olağanüstü hal onayı verdiğini duyurdu. Testin, ‘Cue Health’ isimli bir sağlık teknolojileri şirketi tarafından geliştirildiği ifade edildi. Aktarılan detaylara göre; dünyanın reçetesiz satın alınabilen ilk COVID-19 testi olma niteliği taşıyacak olan test, önceki muadillerinden farklı olarak genetik materyalden koronavirüs tespiti yapabiliyor. Daha önce geliştirilen benzer testlerin, yalnızca bir viral antijenin tespitine dayanarak sonuç verebildiği ifade ediliyor. 

FDA; testin, semptom göstermeyen enfekte hastalardan alınan pozitif numunelerin yüzde 100’ünü doğru bir şekilde belirlediğine işaret ediyor. COVID-19 virüsüne ilişkin semptom gösteren enfekte hastalarda ise bu oranın, yüzde 96 seviyesinde olduğu dile getiriliyor.  

Cue Health’ tarafından geliştirilen koronavirüs testi, ev ortamında yapılabiliyor 

Koronavirüs Testi

Diğer yandan; ‘Cue Health’ tarafından geliştirilen koronavirüs testi, tüketicilerin kendileri tarafından ev ortamında yapılabiliyor. Nazal yoldan alınan bir numune aracılığıyla uygulanan test, yaklaşık 20 dakika içerisinde sonuç veriyor. ‘Cue Health’, bu yılın yaz aylarına kadar günde 100 bin test üretmeyi hedeflediklerine işaret ediyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Akıllı Telefonla Çalışan COVID-19 Test Kiti Geliştirildi

Yolcuların Test ve Aşı Geçmişini Gösteren COVID-19 Pasaportu, ‘Heathrow Havalimanı’nda Test Edilecek

BioNTech Tarafından Geliştirilen COVID-19 Aşısının, Virüsün Güney Afrika Mutasyonuna Karşı Çok Daha Az Etkili Olduğu İfade Edildi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz