Hyundai DAL-e Robot

Hyundai, ‘DAL-e’ adını verdiği gelişmiş insansı robot modelini görücüye çıkardı. Tüketicilerle iletişime geçmek üzere tasarlanan robotun, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullandığı ifade edildi.  

Güney Koreli otomobil devi Hyundai, ‘DAL-e’ adını verdiği gelişmiş insansı robot modelini tanıttı. Tüketicilerle iletişime geçmek üzere tasarlanan müşteri hizmetleri robotunun, yapay zeka ve makine öğrenimi teknolojilerini kullandığı ifade edildi. Şirket, robotun müşterilerle samimi ve kişisel bir biçimde iletişime geçeceğine işaret etti. Aktarılan detaylara göre; ‘DAL-e’, hassas tanıma yetenekleri ve hareketlilik işlevlerini kullanarak insanlarla bağımsız bir biçimde iletişim kurabiliyor. 1.160x600x600 mm boyutlarında ve 80 kilogram ağırlığındaki robotun; dil işleme, yüz tanıma ve mobilite özelliklerine de sahip olması bekleniyor.  

Muadili ürünlere göre çok daha hafif ve kompakt olan robot, güncel olarak Hyundai’nin Seul’da bulunan bir galerisinde sergileniyor. Robotun, ilerleyen zamanlarda müşterilerle günlük iletişime girmesi için sahada da kullanılacağı ifade ediliyor. İnsana yakın duygusal tepkiler verebildiği belirtilen ürün, müşterilere uyarılarda da bulunabiliyor ve ürünler hakkında detaylı bilgi verebiliyor. Robotun gövdesinde, dört adet çok yönlü tekerlek bulunuyor. Bu sayede ‘DAL-e’, rahatlıkla hareket edebiliyor ve müşterilere belli bir noktaya kadar eşlik edebiliyor. Hyundai, robotun operasyonel yeteneklerinin test çalışmalarından elde edilen verilere göre mükemmelleştirileceğine işaret ediyor. 

Hyundai, ‘DAL-e’ üzerinden müşterilerle eğlenceli ve sorunsuz iletişim kurmayı hedefliyor 

Hyundai DAL-e

Konuyla ilgili açıklama yapan Hyundai Robotik Laboratuvarı Başkanı Dong Jin Hyun, ‘DAL-e’ üzerinden müşterilerle eğlenceli ve sorunsuz iletişim kurmayı hedeflediklerini belirtiyor. Sürmek, yardımcı olmak ve deneyimle bağlantı kurmak ifadelerinin kısaltmasıyla isimlendirilen robotu Hyun“her an otomatik müşteri hizmetleri sunabilen yeni nesil bir hizmet platformu” ifadeleriyle tanımlıyor. ‘DAL-e’; müşterileri birlikte fotoğraf çekilmeye davet etmek, hareketli kolları üzerinden jestle geri bildirimde bulunmak ve alandaki geniş ekrana bağlanarak ürünleri anlatmak gibi eğlenceli görevleri de yerine getirebiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Boston Dynamics, 921 Milyon Dolara Hyundai’a Satıldı 

Hyundai, elektrikli otomobillerde joystick dönemini başlatacak!

Uber ve Hyundai uçan taksi projesini tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz