Okuma Süresi
2 dakika
Türkiye’de yeni bir katılım bankası daha açılıyor. Bundan bir süre önce A101 ve çatı şirket Aydın Holding’in yönetim ekibi tarafından bir hamle yapılmış ve Türkiye’de yeni bir katılım bankası kurmak üzere izin süreci başlamıştı. Start verilen izin sürecinin sonunda yaklaşık 8 ay sonra bankanın faaliyetlerine de izin verildi.
Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Bankacılık Düzenleme ve denetleme Kurumu, ekonomimize yeni bir katılım bankacılığının daha ekleneceği haberini duyurmuştu. A101 ve Turgut Aydın Holding’in yönetici isimleri tarafından yapılan dijital katılım bankası kurma başvurusu onaylamıştı. 1 milyar 500 milyon TL kuruluş sermayesine sahip olan bankanın adı ise T.O.M. Katılım Bankası olarak açıklanmıştı. T.O.M. Katılım Bankası artık faaliyetlerine başlama konusunda da resmen onay aldı. İşte detaylar!

Faaliyetlerine İzin Verildi

A101 ve Aydın Holding’in yönetim ekibinin başvuruları üzerine kuruluş izni alan T.O.M. Katılım Bankası, artık faaliyetleri konusunda da gerekli izinleri almış durumda. 31 Mart tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararı kapsamında T.O.M. Katılım Bankası’nın faaliyetlerine resmen izin verildi. REsmi Gazete’de yayımlanan izin metni şu şekilde:
“5111 sayılı Bankacılık Kanununun 10. maddesi, Bankaların İzne Tabi İşlemleri ile Dolaylı Pay Sahipliğine İlişkin Yönetmeliğin 7. maddesi ve Dijital Bankaların Faaliyet Esasları ile Servis Model Bankacılığı Hakkında Yönetmelik kapsamında yapılan değerlendirme neticesinde, Kurulun 04.08.2022 tarih ve 10282 sayılı Kararı ile kuruluş izni verilen T.O.M. Katılım Bankası A.Ş.’ye faaliyet izni verilmesine karar verilmiştir.”

Katılım bankası nedir?

Bankacılık faaliyetlerini temel olarak faizsiz bankacılık anlayışı üzerine kuran katılım bankalarına bir yenisi daha eklendi. T.O.M. Katılım Bankası A.Ş. İslam dinine uygun bir şekilde faizsiz bankacılık işlemleri için bir süre önce izinde bulunmuştu. Son olarak BDDK’nın almış olduğu karar doğrultusunda banka artık faaliyet izni de almış bulunuyor. Bankanın kurucu ortakları ise, Ahmet Yaşar Aydın (A101 Yönetim Kurulu Başkanı), Can Ersöz (Turgut Aydın Holding CFO’su), Erhan Bostan (eski A101 CEO’su), Tolga Akar ve Ali Taha Aydın isimlerinden oluşuyor. Faizsiz bankacılık işlemleri yürütecek olan katılım bankaları ise temel olarak kar payı üzerinden işlem yapıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz