ABD Başkanı Trump, Çin ve ABD arasında 17 aydır süren ve tüm dünyayı etkileyen “ticaret savaşları” ile ilgili açıklama yaptı. Donald Trump, Twitter’dan yapığı açıklamayla birinci faz ticaret anlaşması üzerinde uzlaştıklarını ikinci faza geçileceğini duyurdu. 

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Çin ile birinci faz anlaşma turunun tamamlandığını aktardı. Trump, anlaşmayı şöyle duyurdu: “Çin ile çok geniş kapsamlı bir Birinci Faz Anlaşma üzerinde fikir birliğine vardık. Çin, bazı yapısal değişiklikler ve büyük miktarda tarım ürünü, enerji, işlenmiş ürünler ve daha birçok malın büyük miktarda satın alımı için mutabık kaldı.”

Trump attığı bir diğer tweet ile de ikinci faz için müzakerelere başlayacaklarını şu sözlerle aktardı: “İkinci Faz Anlaşma için bir an önce müzakerelere başlayacağız, 2020 seçimlerine kadar beklemeyeceğiz. Bu herkes için muhteşem bir anlaşma. Teşekkürler.”

İki ülke arasında süren müzakerelerde anlaşma sağlanamasaydı, ABD’nin Çin’e yönelik yeni gümrük vergileri 15 Aralık Pazar günü yürürlüğe girecekti.

Planlandığı gibi teni gümrük vergileri 15 Aralık’ta yürürlüğe girseydi, Çin’de menşeili kıyafet, oyuncak ve  akıllı telefon gibi ürünler, yüksek vergi oranlarıyla satışa çıkacaktı.  Anlaşmaya göre, ABD Çin ürünlerine getirdiği 360 milyar dolarlık gümrük vergisinde büyük bir indirime gidecek. Karşılığında ise Çin, ABD’den büyük miktarda soya, kümes hayvanı ve diğer tarımsal ürünlerden satın alacak.

Apple ve Huawei’in geleceği ne olacak?

ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşından en çok etkilenen kuşkusuz Çinli teknoloji devi Huawei olmuştu. Huawei, geçtiğimiz mayıs ayında ABD hükümeti tarafından casusluk yapmakla suçlanmış ve ABD’li şirketlerin Huawei kullanmasına yasak getirilmişti. Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırım listesine koyduğu Huawei ulusal güvenlik gerekçesiyle kara listeye alınmış, Google ise ABD Ticaret Bakanlığı’yla ortak çalışacağını belirterek Çinli Teknoloji şirketi Huawei’in lisansını iptal etmişti.

ABD’den kararlar karşısında bir misilleme de Çin’den gelmişti.Çin Hükümeti yapmış olduğu açıklamalarda  önce Apple’a yasak getirmiş ardından da hiçbir devlet kurumunda ABD yapımı teknoloji ürünleri kullanılamayacağını açıklamıştı.

“Çin, ABD yapımı teknolojileri kullanmayı da yasakladı” haberini okumak için tıklayınız.

ABD ile Çin arasında eriyen buzların Huawei ve Apple için neler getireceği ise henüz bilinmiyor. Ülkeler arasında süren müzakereler teknoloji devlerinin geleceğini oldukça önemli bir şekilde etkileyecek gibi duruyor. Aksi halde markalar çok önemli iki pazar olan ABD ve Çin pazarlarında daha büyük sorunlar yaşaması söz konusu olabilir.

“Huawei’ye bir yasak da İspanya’dan geldi” haberini okumak için tıklayınız.