ABD Ticaret Bakanlığı Çin
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

ABD Ticaret Bakanlığı, 60’ın üzerinde Çin merkezli şirketi kara listeye aldığını açıkladı. Söz konusu hamlenin, ulusal güvenliği koruma gerekçesiyle yapıldığı ifade edildi. Bununla birlikte bakanlık; kara listeye alınan şirketlerin, ABD teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağına işaret edildi.  

ABD Ticaret Bakanlığı, 60’ın üzerinde Çin merkezli şirketin kara listeye alındığını açıkladı. Söz konusu hamlenin, ulusal güvenliği korumak amacıyla yapıldığı ifade edildi. Bakanlık; aralarında Çin’in en büyük işlemci üreticisi de bulunan 60’tan fazla şirketin, ABD’nin ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarına aykırı olduğu düşünülen eylemleri nedeniyle kara listeye alındığına işaret etti. Kara listeye alınan şirketlerin, ABD teknolojilerine erişiminin kısıtlanacağı dile getirildi. ABD’li şirketlerin de bu şirketlerle ticaret yapmak için lisans başvurusu yapması gerektiği belirtildi.  

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, açıklamasında Gelişmiş ABD teknolojisinin, giderek daha savaşçı bir hasımın ordusunu oluşturmasına yardımcı olmasına izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi. Kara listeye alınan şirketler arasında ayrıca; Çin’deki insan hakları ihlallerine zemin hazırlayan, Güney Çin Denizi’ndeki silahlanmayı ve hukuka aykırı denizcilik iddialarını destekleyen, ‘Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun programlarını desteklemek için ABD menşeli malları satın alan ve ABD’nin ticari sırlarını çalmaya teşebbüs eden şirketlerin de bulunduğu ifade edildi.  

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kara liste içerisine dahil edilen şirketler arasında ‘SMIC’ de yer alıyor

ABD Ticaret Bakanlığı Kara Liste

Aktarılan diğer detaylara göre; ABD Ticaret Bakanlığı tarafından kara liste içerisine dahil edilen şirketler arasında, ‘SMIC’ ve ‘DJI’ gibi Çinli teknoloji devleri de yer alıyor. ‘SMIC’nin, Çin’in en büyük işlemci üreticisi olduğu biliniyor. Şirketin ayrıca, ‘Qualcomm’ ve ‘Broadcom’ gibi teknoloji devlerinin de en önemli tedarikçilerinden biri olduğu ifade ediliyor. ‘DJI’ ise ülkenin en büyük drone üreticilerinden biri olma niteliği taşıyor. Yaşanan gelişme sonrası; ‘SMIC’ hisselerinin, Hong Kong’da yüzde 5.2 oranında değer kaybettiği belirtiliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei Cihazları Doğrudan Etkileyecek Bir Düzenleme Yaptı

ABD, TikTok’a Operasyonlarını Satması için Verdikleri Süreyi Uzattı

‘Sony’ ve ‘Samsung Display’in, Huawei İçin ABD’den Lisans Aldığı İddia Edildi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz