Samsung Huawei Lisans
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

‘Reuters’ ve ‘Financial Times’ın haberlerine göre; Sony ve Samsung DisplayHuawei ile ticaret yapabilmek ve Çin merkezli teknoloji devinin tedarik zincirine katılabilmek adına ABD’den lisans aldı. Benzer şekilde, ‘OmniVision’ın da Huawei için ABD’den ticaret lisansı aldığı ifade edildi.  

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin merkezli teknoloji devi Huawei arasındaki gerilimin tırmanmasının ardından ABD Ticaret Bakanlığı, Huawei’yi de ilgilendiren bir yasal düzenleme yapmıştı. Düzenleme kapsamında; şirketin, ABD merkezli herhangi bir şirketi tedarik zincirine dahil etmesi yasaklanmıştı. Bunun üzerine; Huawei’nin tedarik zinciri, ciddi bir kırılma yaşamıştı. Teknoloji devi, Eylül ayı itibarıyla ‘Kirin’ işlemci üretimini durdurmak zorunda kaldığını açıklamıştı. Birçok analist, şirketin özellikle akıllı telefon pazarında önemli bir gerileme yaşayacağına işaret etmişti.  

Yaşanan gelişmeler sonrası, ‘Reuters’ ve ‘Financial Times’ın haberlerine göre; Sony ve Samsung DisplayHuawei ile ticaret yapabilmek ve Çin merkezli teknoloji devinin tedarik zincirine katılabilmek adına ABD’den lisans aldı. Samsung’un, söz konusu lisansla yalnızca kendi üretimi olan bazı ekranları Huawei’ye satabileceği ifade edildi. Şirketin panel üretim birimi ‘Samsung Display’in, bazı tipteki ekranların üretiminde diğer sektör ortakları ile çalıştığı da biliniyordu. Diğer sektör ortakları ile çalışılan panellerin Huawei’ye satılabilmesi için bu ortakların da ABD’den lisans alması gerektiği belirtildi.  

Benzer şekilde, Çin merkezli ‘OmniVision’ın da Huawei için ABD’den ticaret lisansı aldığı iddia edildi. ‘Sony’ ve ‘OmniVision’ tarafından alınan lisansların, ikilinin Huawei’ye kamera sensörü satışı yapabilmesini mümkün kılacağı dile getirildi.  

Intel de Eylül ayı içerisinde Huawei için benzer bir ticaret lisansı almıştı

Intel Huawei Ticaret Lisansı

Diğer yandan, ABD’li teknoloji devi Intel de Eylül ayı içerisinde Huawei için benzer bir ticaret lisansı almıştı. Lisansın hangi ürünleri kapsadığı ise henüz belirtilmedi. İkili arasındaki olası bir iş birliğinin, Huawei’yi dizüstü bilgisayar pazarında rahatlatabileceği ve şirketin ‘Intel’ işlemcili akıllı telefonlar üretmesini mümkün kılabileceği tahmin edildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

EMUI 11 Android Tabanlı Son Huawei Arayüzü Olabilir

Huawei, ‘HiCar Smart Screen’ İçin Yeni Bir Tanıtım Videosu Yayınladı 

Huawei, Yeni Bir Katlanabilir Akıllı Telefon Patenti Aldı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz