Çarşamba, Mart 3, 2021
Ana Sayfa Dijital ABD, TikTok'a Operasyonlarını Satması için Verdikleri Süreyi Uzattı

ABD, TikTok’a Operasyonlarını Satması için Verdikleri Süreyi Uzattı

ABD, Çin merkezli video paylaşım uygulaması TikTok ’un ABD operasyonlarını satması için belirlenen sürenin 15 gün daha uzatılmasına karar verdi. Yeni kararla birlikte TikTok ’un ABD ’deki indirilme yasağı kararı için belirlenen süre 27 Kasım’da bitecek.

Dünyada 2 milyar indirilme sayısını geçen Çin merkezli video paylaşım ağı TikTok, bir süredir ABD’de kullanıcı verilerini Çin hükümetiyle paylaşması sebebiyle gündemde. Eski ABD Başkanı Donald Trump, TikTok’un ABD operasyonlarını ABD merkezli bir şirkete satmaması durumunda ülkede kullanımının yasaklanacağı belirtmesinin ardından pek çok şirketle görüşmeler başlamıştı. TikTok’un çatı şirketi ByteDance bu bağlamda, Twitter, Microsoft ve Oracle gibi birçok şirketle görüşmüştü. Bu bağlamda ByteDaance son olarak Oracle ile prensipte anlaştıklarını açıklamıştı. Donald Trump ise iki şirket arasındaki anlaşmaya onay vereceğini açıklamıştı. Bu bağlamda verilen son indirilme yasağının tarihi 12 Kasım’a ertelenmişti. Ancak yapılan yeni açıklamayla bu sürenin de uzatıldığı ve TikTok’a 15 gün daha süre tanındığı açıklandı. 

TikTok ile Oracle arasında anlaşmaya varıldığı belirtilmiş ancak ikili arasında imzalanan bir sözleşme olmamıştı. Aradan geçen iki ayın ardından TikTok’a tanınan ekstra sürenin sonu gelmişti. Ancak ABD Bölge Hâkimi Wendy Beetlestone, Ticaret Bakanlığı’nın TikTok’un ülkede yasaklanması kararını reddetti. Ticaret Bakanlığı tarafından kararın ardından yapılan açıklamada ise, mahkemenin kararına uyulacağı ancak başkanlık emirini de aktif bir şekilde savunmakta kararlı oldukları belirtildi. 

ABD, TikTok indirilme yasağı kararını 27 Kasım’a uzattı

Donald Trump hükümetinin geçen aylarda onayladığı ancak sözleşmenin imzalanmamış olması ve ardından mahkemenin Ticaret Bakanlığı’nın TikTok’un ülkede yasaklanması kararını engellemesi akıllara ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ı getiriyor. Trump’ın TikTok’u ülkede yasaklamak istemesi ve bu noktada aldığı kararların benzerlerinin Joe Biden’dan da gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor. Ancak ne olursa olsun TikTok’un indirilme yasağı için tanınan son süre 27 Kasım 2020’de sona erecek. Bu noktada ilerleyen günlere hem ABD hükümetinden hem de TikTok’un çatı şirketi Byte Dance’ten gelecek haberleri paylaşmaya devam edeceğiz. 

Bakalım ABD’de 100 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan ve dünyanın en popüler uygulamalarının başında gelen TikTok’un ABD’deki durumu ilerleyen günlerde neler olacak?

İlginizi Çekebilir:

TikTok, ABD Yönetimine Gönderme Yaptığı T-Shirt ve Kapşonlular Satmaya Başladı 

TikTok, ABD Operasyonlarının Satışı İçin Microsoft Yerine Oracle’ı Tercih Etti 

TikTok – ABD Gerilimi Bitecek mi? TikTok Avrupa’ya Taşınıyor

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR