Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Trump yönetimi şimdi de Çin merkezli Xiaomi’yi kara listeye eklediğini açıkladı. Huawei ile geçen senelerde başlayan ticari ambargo 10 farklı teknoloji şirketi ile Xiaomi ‘ye de geldi. ABD ’de kara listeye alınan ve ambargo uygulanacak olan Xiaomi, konuyla alakalı açıklama yaptı. 

Daha önce pek çok kez Çin merkezli uygulamalar ve şirketlerle alakalı kısıtlamalar getiren Trump yönetiminin şimdiki hedefi ise Xiaomi oldu. ABD’nin ulusal güvenliğini korumak amacıyla Huawei’ye ülkede yoğun ambargo uygulanmaya başlanmış ve Huawei’nin Çin’e bilgi kaçırdığı belirtilmişti. Trump’ın yoğun bir şekilde karşı durduğu Huawei, bu sebepten ötürü Android lisansını kaybetmiş ve Google Servislerini de akıllı telefonlarında kullanamaz olmuştu. 

Bugün yapılan yeni bir açıklamayla Xiaomi’nin de Huawei gibi kara listeye eklendiği belirtildi. Özellikle son dönemlerde ürettiği teknolojik ürünlerle hem Türkiye’de hem de dünyada adını iyice duyuran Xiaomi ile birlikte 10 farklı Çin menşeli şirket de aynı listeye eklendi. 

Xiaomi’nin de tıpkı Huawei gibi, Çin ordusu ve hükümetiyle bilgi paylaştığı iddia ediliyor. Bu bağlamda Xiaomi ve 10 diğer şirkete yatırım yapan kişilerin ellerindeki varlıkları Kasım 2021 tarihine kadar çıkarmaları gerektiği açıklandı. Ancak alınan ambargo yasağında ABD’ye Xiaomi ‘nin ürettiği; dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, scooter ve kulaklık gibi birçok cihaz giremeyecek. 

Xiaomi’nin ambargosu Huawei kadar sert olmayacak

ABD hükümetinin Xiaomi’ye vermiş olduğu ambargo yasağının Huawei’ye uygulananki kadar sert olmayacağı Çinli Xiaomi’nin Android lisansının kalacağı tahmin ediliyor. Bunun yanı sıra pek çok yorum ise Trump hükümetinin değişmesiyle söz konusu ambargoların ve kısıtlamaların kalkabileceğini öne sürüyor. 

Kara listeye, Xiaomi ile birlikte 10 şirket daha katıldı. Bu şirketlerin arasında Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc., Luokong Technology Corp., Gowin Semiconductor Corp. ve Global Tone Communication Technology Co. gibi küçük çaplı isimler bulunuyor.

Xiaomi ‘den ABD ambargo açıklaması

ABD hükümetinin Xiaomi hakkında aldığı ambargo yasağının açıklanmasının ardından Çin merkezli teknoloji üreticisi Xiaomi de açıklamalarda bulundu. Kullanıcı verilerini Çin ordusu ve hükümetiyle paylaştığı iddialarını kabul etmeyen Xiaomi Türkiye, şu açıklamalarda bulundu:

“Şirketimiz varlık gösterdiği bölgelerin ilgili yasa ve yönetmeliklerine uygun olarak faaliyetlerini yürütmekte ve tamamen bireysel ve ticari kullanıma yönelik ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Şirketimiz Çin ordusuna ait değildir, Çin ordusuyla herhangi bir bağı bulunmamaktadır ve NDAA’da (ABD Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası) belirtildiği şekilde “Komünist Çin Askeri Şirketi” değildir. Şirketimizin ve hissedarlarımızın çıkarlarını korumak üzere gerekli tüm önlemler tarafımızdan alınacaktır. 

Şirketimiz, bu sürecin olası sonuçlarının grup üzerindeki etkilerini değerlendirmek üzere detaylı incelemelerini sürdürmektedir. Gerekli olması halinde ilerleyen günlerde ek açıklamalar yapılacaktır.”

İlginizi Çekebilir:

ABD Ticaret Temsilciliği, Türkiye Gibi ‘Dijital Vergi’ Uygulaması Bulunan Ülkelere Misilleme Yapabileceğini Açıkladı 

ABD Ticaret Bakanlığı, 60’ın Üzerinde Çin Merkezli Şirketin Kara Listeye Alındığını Duyurdu

WhatsApp’a Alternatif, Verilerinizi Koruyan En Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz