Audi eAWS
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Alman otomobil devi Audi, ‘eAWS’ adını verdiği yeni elektromekanik stabilizasyon sistemini tanıttı. Söz konusu teknolojinin; geniş bir SUV modelinin, her türlü yol şartında konfordan ödün vermeden en sportif sürüş deneyimini ve minimum merkezkaç kuvvetini uygulamasını mümkün hale getirdiği ifade edildi.  

Dünya genelinde kullanıcıların SUV modellerini seçmesinin en büyük nedenleri arasında; konforlu ve yüksek sürüş, geniş iç hacim, arazi sürüşü kabiliyetleri ve gelişmiş donanımlar yer alıyor. Tasarımları gereği yüksek oldukları için SUV’lar, düz yollarda her ne kadar konforlu bir sürüş sunsalar da virajlarda, ağırlık merkezlerinin daha yüksekte olması nedeniyle merkezkaç kuvvetine daha fazla maruz kalıyor. Bunun sonucu olarak virajlarda, SUV’ların sportiflik ve çeviklikleri azalırken sürüş konforu da olumsuz etkilenebiliyor. Alman otomobil devi Audi tarafından tanıtılan ‘eAWS’ isimli elektromekanik stabilizasyon sistemi ise bu sorunu ortadan kaldırmayı hedefliyor. 

Aktarılan detaylara göre; Audi’nin “Q SUV” ailesinin en güçlü üyeleri olduğu ifade edilen “Q7”, “SQ7”, “SQ8” ve “RSQ8” modellerinde sunduğu ‘eAWS’ teknolojisi, 48 V gücündeki bir elektrik motoru ile çalışıyor. Önde ve arka aksta bulunan elektrik sistemi, aktüatörler ve dengeleyici sistem; aracın viraja girdiği durumlarda devreye giriyor. Bununla birlikte ‘eAWSsüspansiyon dengesini otomatik olarak ayarlıyor ve virajda aracın maruz kaldığı merkezkaç kuvvetini en aza indiriyor. Şirket, sonucun viraj içinde dahi konforlu bir sürüş olduğuna işaret ediyor.  

Audi ‘eAWS’ teknolojisi, “Q” ailesini daha çevik ve konforlu hale getirmeyi hedefliyor 

Audi eAWS Teknolojisi

Diğer yandan; ‘eAWS’ için gerekli elektrik enerjisi, aracın sisteminden bağımsız çalışan 48 V’lık bir sistem ile sağlanıyor. Milisaniyeler içinde, sistem sensörleriyle akslardaki dengeleyicilerin ihtiyacı olan değerleri hesaplıyor. eAWS’, dengeleyicilere 1200 Nm’a kadar ulaşan bir tork sağlayabiliyor. Audi, ‘eAWS’ teknolojisi ile sürücülerin, performanslı “Q” modellerini daha çevik ve daha konforlu kullanabildiğini ifade ediyor. Şirkete göre; virajda savrulma veya virajdan çıkma problemleri engellendiği gibi modellerin sürüşü de daha da kolay hale getiriliyor. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Audi, yeni elektrikli aracıyla dünyada bir ilki gerçekleştirmeye hazırlanıyor

Temmuz Ayında Türkiye’de En Çok Beyaz ve Sedan Otomobil Satın Alındı!

Yerli Otomobilin Marka İsmi Belli Oldu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz