Huawei ile ABD arasındaki gerginlik hız kesmeden tırmanmaya devam ediyor. ABD’li yetkililerin ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye attığı ve Çin ile bilgi paylaştığı iddiasıyla ülkede kesin olarak istenmediği dile getirilen Huawei için bir kötü haber daha geldi.

Huawei’nin Çin’e bilgi sızdırdığı ayrıca ABD’nin ulusal güvenliğini bozacak tutum ve davranışlar sergilediği iddiaları mevcut. Bahsi geçen sebeplerden dolayı ABD’nin Çinli firmaya ağır ambargolar uyguladığı biliniyor. Ancak söz konusu yöneltmelerin bir iddiadan ileri gidemediğini ve ortaya çıkmış herhangi bir belgenin, kanıtın olmadığı göz önüne alındığında ise akıllara başka sorular geliyor. Ancak kanıtlanmış bir durum olmaksızın Huawei ABD’de kesin olarak istenmiyor.

Kısa süre önce ABD Temsilciler Meclisi, hükümetin Huawei ve ülkenin ulusal güvenliğini tehlikeye atacak diğer firmaların ürünlerinin satın almasını engelleyen yasa tasarısı oy birliği ile kabul edildi. Hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından desteklenen yasa tasarısının bu hafta senatonun onayına gitmesi ve kabul edilmesi bekleniyor.

Oy birliği ile kabul edilen yasa tasarısı ayrıca ABD’li küçük telekomünikasyon sağlayıcılarına 1 milyar dolar tahsis ederek şüpheli iletişim araçlarını kullanımdan kaldırmasını öngörüyor.

Bahsi geçen yasa tasarısı hakkında yapılan açıklama ise şu şekilde: “ABD’nin kablosuz geleceği için ağlarımızı yabancı müdahalesinden korumak son derece önemli. Huawei gibi firmalar ABD’nin ticari ve güvenlik çıkarlarına büyük bir tehdit oluşturuyor çünkü iletişim sağlayıcılarımız bu firmaların cihazlarını kullanarak operasyonlarına devam ediyorlar”.

Huawei’nin 5G teknolojisinde dünyanın bir numarası olması ve bu sebepten ötürü ABD tarafından firmaya ağır yaptırımlar uygulanması Huawei’den çok ABD’nin 5G altyapısına darbe vuracakmış gibi görünse de ABD Huawei’i kesinlikle ülkede istemiyor.

Geçen hafta Donald Trump’ın resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda ABD ile Çin arasındaki ticari savaşın sona erdiğine dair haberimizi buradan okuyabilirsiniz.