Önceki gün gündeme gelen Android krizi sonrası telefon markalarının tavrı oldukça merak ediliyordu. Bu konuda ilk bilgi Samsung’tan geldi. İddiaya göre Samsung anlaşma sağlanana dek Türkiye’ye ürün sevkiyatı yapmayacak. 

Google’ın Rekabet Kurulu tarafından kesilen ceza sonrası açıkladığı Türkiye için telefon üreticileriyle Google uygulamaları lisans anlaşması yapmayacağı kararı sonrası telefon markalarından ilk adım geldi. 

Technopat’ın haberine göre 2020’de Samsung, Google’ın Türkiye’deki Android lisansıyla ilgili gelişmeler beklendiği için, 2020 model telefonlarını Türkiye piyasasına sürmekte gecikebilir. Habere göre Samsung yeni duyuracağı Android işletim sistemli mobil cihazları ülkemizde hemen piyasaya sürmeyecek. Bu gelişmeler Mart ayında piyasaya sürülmesi beklenen Galaxy S11 ailesi gibi önemli akıllı telefonları etkileyebilir. Samsung’un Google ile Rekabet Kurulu ile anlaşma sağlayıncaya dek Türkiye’ye sevkiyat yapmayacağı ve yeni telefon piyasaya sürmeyeceği iddialar arasında. Konu hakkında Samsung’un açıklama yapması bekleniyor.

Google yaptığı açıklamada Rekabet Kurulu ile sorunun çözümü konusunda çalıştıklarını belirterek “Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor.” demişti. Buna göre Google Search, Gmail, Yandex, Drive gibi uygulamalar piyasaya çıkacak yeni Android cihazlarda olmayacak. 

Ne olmuştu?

Rekabet Kurumu’nun Amerikan devi Google hakkında ‘haksız rekabete yol açtığı’ gerekçesiyle kestiği cezanın ardından Google iş ortaklarına mektup yazdı. Google’ın mektupta bu durumun düzeltilmemesi durumuda Türkiye’de piyasaya sürülecek Android telefonlara kendi programlarını kullanabilmeleri için lisans vermeyeceğini söyledi.

Google’ın bu kararı, Türkiye’deki milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı ilgilendiriyor. Türkiye’de kullanılan her 10 akıllı cihazdan 9’u Android işletim sistemine sahip. Karara göre piyasaya çıkacak yeni Android cihazlarda Google servisleri olmayacak.

Google’ın açıklamasını okumak için tıklayınız.

Soruşturma 4 Yıl önce Yandex’in şikayeti ile başladı. 

Google ile başta arama motoru ve harita servisleriyle rekabet eden Rus şirket Yandex, 10 Temmuz 2015’te Rekabet Kurumu’na başvurarak Google’ın 4054 sayılı Kanun’a aykırı eylemlerinden ve uygulamalarından dolayı Yandex’in olumsuz etkilendiği ve zarara uğradığının tespit edilmesi talebini iletti. 

Google kararının arka planı ve soruşturma hakkındaki haberi okumak için tıklayınız.