Yeni idari başkentini Kahire’nin doğusunda inşa eden Mısır, şehri çevreci ve sürdürülebilir özelliklerde inşa etmek için çalışmalarını sürdürüyor. Bu plan kapsamında Afrika’nın ilk dikey ormanına ev sahibi olacak yapıların tasarımı tamamlandı. 

İtalyan mimar ve şehir plancısı ve dikey ormanlar alanında öncü çalışmalarıyla tanınan Stefano Boeri, Mısır’ın yeni idari başkentinde yer alacak ağaçlarla donatılmış ve kirlilik emici özelliklere sahip sürdürülebilir binanın tasarımlarını paylaştı. Tüm dünyada şehirlerde dikey ormanlar inşa eden Boeri’nin Mısır için tasarlamış olduğu bina tamamlandığında Afrika’nın ilk dikey ormanı da inşa edilmiş olacak. 

Mısırlı mimarlarla ortaklaşa yürütülen proje kapsamında kübik formda 7 katlı 3 bina inşa edilecek. Binalarda teraslara yerleştirilmiş 350 ağaç ve  yüzden fazla türde 14 bin  bitki yer alacak. Binalardan birinin otel, diğer ikisinin ise yaşam amaçlı apartman olarak hizmet vermesi planlanıyor. 

Dikey Ormanlar Neden Önemli?

Günden güne azalan yeşile karşın artan betonlaşmaya bağlı olarak oksijen salınımı azalırken karbon salınımı artıyor. İnsanların yeşilden kopması ve uzaklaşması ise çok daha uzun vadeli ciddi sorunlar taşıyor. Şehir plancıları ve mimarlar oluşabilecek bu sorunları ortadan kaldırmak veya etkilerini en aza indirmek için çareyi dikey ormanlarda buldu. 

Dikey ormanlar, betonlaşan büyük şehirler için çevresel etkileri azaltmayı ve kentsel biyolojik çeşitliliğin yenilenmesine katkı sunmak amacıyla inşa ediliyor. Dikey orman bitkisel sistemi, CO2 ve toz parçacıklarını emerek, oksijen ile nem üretir ve insanları evlerinde hem güneş ışınlarından hem de gürültü kirliliğinden korur.