Black Friday rüzgarının Amerika’daki hızı belli oldu. CNN, Amerika’da Black Friday’da harcama rekoru kırıldığını duyurdu. Toplam harcama 7,4 milyar dolar!

Black Friday ismiyle bilininen büyük indirim gününün Amerikada yarattığı online alışveriş hacmi belli oldu. CNN’in Adobe Analytics’e dayandırdığı haberine göre bu yılki Black Friday, rekor rakamla sona erdi. Black Friday kampanya dönemleri arasında tüm zamanların en yüksek online satış rakamları elde edildi ve toplam 7,4 milyar dolarlık alışveriş yapıldı. 

2,9 Milyar Dolarlık Akıllı Telefon Satışı

Bu yılki Black Friday, geçen yılki 7,9 milyar dolarlık hacme sahip Cyber Monday’in ardından Amerika tarihindeki en yüksek online satışın yapıldığı ikinci gün oldu ve tarihe geçti. Adobe Analytics, online satış rakamlarının her geçen yıl daha da arttığını ve bu yılki satışların geçen yıla göre %20 daha fazla olduğunu açıkladı. Bir diğer ilgi çekici veriye göre cuma günü yapılan tüm online satışların %39’unun akıllı telefonlara ait olduğunu gösteriyor. Bu rakam 2,9 milyar dolarlık akıllı telefon alışverişine denk geliyor. 

Adobe Analytics ayrıca Şükran Günü’nde ise 4,2 milyar dolarlık alışveriş yapıldığını kaydetti. Adobe Analytics’e göre, perakendeciler bu reklamlarını artırdı ve beyaz eşya, spor malzemeleri, televizyon, tüketici ve oyuncak gibi eşyalarda büyük indirimler yaptılar. 

Adobe ayrıca 2 Aralık gününe denk gelen Cyber Monday’de (Siber Pazartesi) alışverişe daha yoğun bir ilgi olacağını öngörüyor. Adobe, online satışlarda 9,4 milyar dolarlık bir alışveriş tahmini paylaştı. Siber Pazartesi gününün son birkaç saatinin, fırsatları kaçırmak istemeyen insanlardan çok fazla satış çekeceğini tahmin ediyor.