Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Seçimlerin ardından gelen ilk Resmi Gazete ilanlarından birisi, son dönemlerin popüler cihazlarından airfryer ile ilgili Bugün yayınlanan ilana göre airfryer’lar, alınan karar doğrultusunda bundan böyle yeniden ithalatta gözetim uygulaması kapsamına alınıyor.
Kısa bir süre önce ithalatta gözetim uygulaması kapsamından çıkartılan robot süpürgeler ve airfreyer’lar yeniden bu kapsama alındı. Bugün Resmi Gazete ilanın ile yayımlanan kararla duyurulan bu son gelişmeye göre artık ithal edilen en ucuz airfryer bile 100 dolarmış gibi vergilendirilecek. İşte airfryer fiyatları hakkında yayımlanan yeni düzenleme ve detaylar!

Airfreyer’lar Yine Kapsama Alında

Seçimlerin ardından bugün yayımlanan ilk Resmi Gazete, yeni bir zam haberiyle geldi. Buna göre airfryer adı verilen yağsız pişirme ürünleri hakkında yeni bir zam düzenlemesi yapıldı. Bundan birkaç ay önce Resmi Gazete’de yayınlanan bir tebliğ doğrultusunda airfryer ile robot süpürgeleri “ithalatta gözetim uygulaması” kapsamına alınmıştı. Ancak özellikle son zamanların oldukça popüler olan bu iki cihazı hakkındaki tebliğ, gelen tepkiler üzerine airfryer’ların kapsamın dışına alınması şeklinde düzenlenmişti. Fakat Resmi Gazete’nin bugünkü sayısı, airfryer’ları yeniden ithalatta gözetim uygulaması kapsamına aldı. Ve tebliğdeki bu düzenleme uyarında artık ithal edilen en ucuz airfreyer dahi 100 dolarmış gibi vergilendirilecek.

30 Gün Sonra Yürürlüğe Girecek

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2023/7)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” kapsamında airfryer’lar hakkında birim gümrük kıymeti, 100 dolar olarak belirlendi. Yani bu karar doğrultusunda farklı bir ülkeden ithal edilen örneğin 5 dolarlık bir airfreyer bile eğer gözetim belgesi yoksa 100 dolarmış gibi vergiye tabi olacak. Resmi Gazete’de yayımlanan kararın yürürlük tarihi ise 30 gün sonra başlıyor. Bu nedenle de şu sıralar bir airfryer satın almayı düşünenler eğer zamdan etkilenmek istemiyorsa 30 gün içinde bu alım işlemini gerçekleştirmeli. Peki ama ithalatta gözetim belgesi nasıl alınabilir? İthalatta gözetim uygulaması, belli fiyatın altındaki ürünler ithal edilirken ürünün, sanki belirlenen fiyattan ithal edilmiş gibi vergilendirilmesine neden oluyor. Fakat gözetim belgesine sahip olan satıcılar, bu uygulamadan muaf tutuluyor.  Gözetim Belgesi başvuruları ise e-Devlet platformu ya da Ticaret Bakanlığı’nın internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.
Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz